درحال بارگذاری ...

زایمان فیزیولوژیک چه زایمانی است ؟

what-is-a-maternity-delivery-physiologist-1200x1200.jpg

زایمان فیزیولوژیک چه زایمانی است ؟

زایمان فیزیولوژیک یعنی زایمانی که بدون مداخله هیچ نوع درمان یا دارویی انجام شود و سیر طبیعی خودش را پیش ببرد . یعنی نه آمپول فشار و نه مسکن استفاده نشود .
این نوع زایمان فیزیولوژیک است . البته در بعضی مواقع انجام پذیر است . در بعضی مواقع به صورت علمی پزشک باید مداخله کند . چون ممکن است زایمان فیزیولوژیک آن پیشرفت موثر را نداشته باشد و برای مادر و نوزاد مضر باشد .

اما اگر خود به خود انجام شود زایمان بسیار خوبی است .

زایمان بدون درد :

زایمانی است که با مداخله و با تکنیک های پزشکی درد کاهش می یابد و اصل ایمنی و سهولت زایمانی لحاظ می شود . این نوع زایمان می تواند با دارو باشد .

داروهایی مانند انواع و اقسام مسکن ها و مخدر ها که عضلانی یا داخل رگی تزریق می شود و یا از بی حسی های موضعی ، منطقه ای یا استنشاق گاز اکسید و نیترو که خیلی وقت ها با ماسک در شروع دردهای زایمان استفاده می شود .

اما این روش ها دارویی و بیمارستانی هستند که خیلی ها در ورودشان به بیمارستان برایشان انجام می شود .

زایمان فیزیولوژیک چه زایمانی است ؟
زایمان فیزیولوژیک چه زایمانی است ؟

روش های غیر دارویی :

در این روش در واقع کمک می کند به زایمان و باعث سهولت زایمان می شود و یک مقدار تحمل درد را بالا می برد .

یکی از این روش ها با گرما و سرما است که به صورت سطحی روی پوست انجام می شود . که می تواند به صورت حوله گرم یا پتوی گرم یا حوله مرطوب سرد باشد و یا ژل هایی که به صورت سرد و گرم روی پوست گذاشته می شود .

زایمان در آب هم به همین منظور است چون تسکین دهندگی آب خیلی زیاد است می توان از آن استفاده کرد حتی بعضی مواقع داخل جلدی تزریق می شود . آب استریل است که باعث کمک به درد زایمان است .

اما لمس و ماساژ هم تاثیر بسیار زیادی دارد در مورد این روش باید به صورت وسیعی توضیح داد چون لمس و ماساژ با اشکال مختلفی باعث می شود عضله شل شود و به مفاصل یعنی عضله کمک می کند به دردها تسکین زیادی داده شود . که هر کدام از این ها روش های خاص خودش را دارد .

چون فرد بارداری که می خواهد زایمان کند باید آموزش ببیند تا بداند در چه موقعی از چه روشی استفاده کند به دلیل اینکه تا حدودی به نحوه تنفس و چیز های دیگری هم مرتبط است که باید از قبل یاد گرفته شود .

یکی دیگر از مواردی که بخواهد با درد سازگار باشد که قابل گفتن است می تواند استفاده از موسیقی آرام بخش و یا صدای آرام بخشی یا دعایی یا هیپنوتیزم باشد یعنی باعث تمرکز و انحراف فکر از درد باشد .

حتی محیط می تواند تاثیر گذار باشد از محیطی که باعث آرام بخشی بودن و یا انحراف فکری از درد شود می توان استفاده کرد و یا بیوفیدبک که کمک می کند به درد که بتواند فشارها و استرس ها را کم کند .

روش های دیگر تکنیک ها هستند :

تکنیک هایی که به حساسیت درد کمک می کند تا بیمار به صورتی که دوست دارد بنشیند و با ماساژ و فشار دست همراه بیمار یا مامای همراه بتواند با ایجاد فشار روی نقاطی که موقع انقباض و درد زایمان که خیلی هم درد آور است با فشار مخالف با آموزشی که قبل از دیده با این تکنیک ها حساسیت از درد بیمار کم کند .

تکنیک های ریلکسیشن یا آرام سازی وجود دارد که مزایای آن این است که می تواند هر جایی از آن استفاده شود .

یعنی در خانه یا در هر جای دیگری پزشک به مادر کمک می کند که در شرایط ترس از زایمان و تنشی که بعد از درد دارد که باعث می شود عضلات گرفتگی پیدا کند و دردش تشدید شود و یک سیکل معیوبی داشته باشد در واقع شکسته می شود .

و با این ریلکسیشن از استرس و درد کم می شود . تکنیک های تنفسی خیلی مهم است .

الگوهای تنفسی باید به چه شکل باشد :

دم و بازدم به چه شکل باشد ؟

دم و بازدم کمک می کند تنفس آرام و سبک که هم اکسیژن به جنین و مادر برسد . وقتی اکسیژن به رحم برسد در شرایطی که رحم در حالت انقباض است یک فاکتورهایی ترشح می شود که باعث درد بیشتر می شود اما زمانی که اکسیژن به عضله رحم برسد درد تسکین پیدا می کند .

پس تکنیک های تنفسی خیلی مهم است و تنفس هایی که در مراحل مختلف قابل انجام است که در فرصت های دیگری توضیح خواهیم داد .

در مورد آب درمانی که گفته شده ، هر نوع تماس با آب می تواند مفید باشد . آب باعث کشش عضلانی می شود و درد و اضطراب را کم می کند . آب درمانی می تواند در وان یا جکوزی یا استخر آب گرم باشد البته تا حرارت 5/37 درجه که ضربان قلب جنین و دمای بدن مادر هم افزایش پیدا نکند .

یعنی اگر دیده شود که دمای بدن مادر افزایش پیدا کرده باید حرارت را کم کرد . مادر می تواند در حالت های متفاوتی مانند سبکی شناوری در آب داشته باشد یا ایستاده یا خوابیده یا نشسته باشد این حالت ها بی خطر است و می تواند در منزل هم استفاده شود .

در مواقع حتی حباب های آب با نوک سینه مادر که تماس برقرار می کند باعث می شود که هورمون اکسید و سین باعث تحریک در زایمان شود و حتی نوزادی که به دنیا می آید شیر مادر برای نوزاد فراهم است .

ماساژ درمانی

روش دیگر ماساژ درمانی است .

ماساژ درمانی از زمان های قدیم بوده .

ماساژ درمانی از قدیمی ترین روش هایی است که به بهبود سلامتی برای هر دردی کمک می کند و موثر بوده یکی از این موارد استفاده در دردهای زایمانی است .

چون در دردهای زایمانی تمام عضلات با ماساژ می تواند شل شود حتی شانه ها ، پشت ، شکم و ناحیه دنبالچه که ماساژ باعث می شود دردهای زایمانی کمتر شود و نیاز به داروهای ضد درد کمتر شود و بیشترین آرامبخشی را برای افراد باردار فراهم می کند حالا این ماساژ می تواند توسط مامای همراه بیمار یا همراه خود بیمار باشد .که عمدتاً حضور همسر بیمار خیلی موثرتر خواهد بود .

وقتی ماساژ داده می شود بدن با ماساژ تحریک می شود و مواد ضد درد طبیعی از بدن ترشح می شود مثل آندروفین یک مسکن طبیعی است یعنی باعث می شود که حوصله و وضع روحی فرد خوب شود و حس خوبی به مادر داده می شود .

و این ثابت شده که در مطالعات با ماساژ درمانی هم طول مدت زایمان کمتر بوده و هم افسردگی مادر بعد از زایمان کمتر بوده است .

در حین ماساژ می تواند از روغن های ماساژ استفاده کرد . چون روغن می تواند هم ماساز را دلپذیر تر کند و هم یک حالت کمک کننده در انقباض ها دارد .

معمولاً روغن ساده برای زایمان استفاده می شود . روغن های عطر دار معمولاً توصیه نمی شود و البته بسته به ضایقه بیمار تجویز می شود .

روغن های طبیعی مثل روغن بادام ، روغن دانه انگور و روغن زیتون که خیلی هم خوب از طریق پوست جذب می شوند روغن های مفیدی هستند .

ماساژ می تواند ناحیه پشت ، ناحیه کمر و یا ماساژ پا باشد البته به نوعی محکم که باعث قلقلک و یا اذیت کننده نباشد .

ماساژ شانه ، ماساژ دست ، آن هایی که با بی حسی مواجه می شوند . اپی دورال یعنی کسانی که حس پا ندارند اگر بخواهند از ماساژ استفاده کنند از ماساژ دست استفاده می شود .

به صورتی که در کف دست حالت آرام انجام شود تا تنش زائو از بین برود و ریلکس شود . و همواره تماس همراه بیمار با دست و انگشت به بدن بیمار ، آرامش را به بیمار می دهد که کمک می کند درد کمتر شود و در نتیجه یک زایمان کم درد و قابل تحملی برای فرد زائو در این شرایط به وجود می آید .

ما در مطب خانم دکتر مژگان کریمی متخصص زنان و زایمان و نازایی با ارائه متدهای جدیدبه شما ،کمک خواهیم کردتا زایمانی بدون درد و با آرامش داشته باشید.

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

به منظور تعیین وقت و نوبت ویزیت در ساعت 15 الی 19 تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی  فیبروم رحمی کیست تخمدان

منبع : خانم دکتر مژگان کریمی

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.