درحال بارگذاری ...

فیبروم رحمی چیست و چگونه درمان می شود ؟

what-is-uterine-fibroids-and-how-is-it-treated-1200x1200.jpg

فیبروم رحمی چیست و چگونه درمان می شود ؟ فیبروم رحمی یکی از مشکلات بانوان در مراجعه به دکتر زنان است که در سایت دکتر زنان به این مساله پرداخته ایم با ماه همراه باشید

 

یک خانم 42 ساله توسط پزشک عمومی خود به کلینیک زنان ارجاع شده است ، وی برای گرفتن یک اسمیر روتین از سرویکس به پزشک متخصص زنان مراجعه می کند که معاینه لگنی ، بزرگی رحم را مشخص می کند . یک اسکن اولتراسوند ، نشان دهنده آن است که رحم دارای فیبروئید( فیبروم ) است و اندازه آن در حد هفته 14 بارداری می باشد .

فیبروم رحمی چیست و چگونه درمان می شود ؟
فیبروم رحمی چیست و چگونه درمان می شود ؟

 

فیبروئید ها یا فیبروم ها چه هستند ؟

فیبروئیدها یا لیومیوم ها تومورهای خوش خیم و متداول میومتر می باشند . آنها از حلقه های عضله صاف و بافت فیبروز احاطه شده به وسیله یک کپسول کاذب تشکیل شده اند .آنها می توانند منفرد یا متعدد باشند و اندازه متفاوت از چند میلی متر تابیش از 20 سانتی متر داشته باشند .تومورها می توانند داخل میومتریوم باشند ( اینترامورال) ، مجاوره حفره پریتوئن باشند (ساب سروزال) یا به سویحفره اندومتریال برجسته شده باشد ( ساب موکوزال ).
بعلاوه آنها می توانند دارای یک ساقه باشند (پدانکوله) که به فضای پریتونئال یا فضای اندومتریال امتداد می یابد (و در بعضی موارد ممکن است از سرویکس بیرون زده شود )
رشد فیبرومی ظاهراً وابسته به استروئیدهای تخمدانی می باشد . تومورها در طی سالهای باروری شایع اند و پس از منوپز کوچک می شوند .
فیبروم ها می توانند دچار یکسری تغییرات پاتولوژیک مثل کلسیفیکاسیون ، تغییرهیالینی و دژنراسیون قرمز شوند که دژنراسیون قرمز به طور طبیعی در حاملگی اتفاق می افتد و علت احتمالی آن اختلال خون رسانی به فیبروئید ( فیبروم رحمی ) به دلیل بزرگ شدن رحم می باشد .
تغییرات بدخیم شایع نیستند و در کمتر از 1 درصد موارد دیده می شوند .

شایع ترین دلایل مراجعه در خانم های مبتلا به فیبروم کدامند ؟


تومورهای بزرگ تر یا به صورت یک توده لگنی تظاهر می کنند و یا علایم و نشانه های فشار را ایجاد می کنند به عنوان مثال به علت انسداد حالب هیدرونفروز ایجاد می کنند . همچنین فیبروم ها می توانند همراه با منوراژی ، دیس منوره ، ناباروری و سقط جنین باشند .
در تفسیر نقش فیبروم ها در این موارد باید افتراق داده شود که آیا فیبروم ها همراه این مواد هستند یا علت آنها .
به عنوان مثال اگرچه ارزیابی عینی برای خونریزی ثابت کرده است که بیماران مبتلا به فیبروم می توانند دچار منوراژی شوند ، اما تومورهای فیبروئید در میومتر لزوماً علت خونریزی اندومتریال نمی باشند.بعلاوه هیچ مدرک روشنی مبنی بر اینکه فیبروم ها می توانند منجر به ناباروری شوند ( به جز زمانی که حضور آنها در منطقه کورنوآ باعث انسداد لوله ها می شود ) وجود ندارد .
هرچند که گفته می شود فیبروم های ساب موکوزال ممکن است لانه گزینی جنین را دچار اختلال کنند . ارتباط بین فیبروم ها و سقط جنین نیز نامشخص است ، اما یک رابطه مشخصبین فیبروم های با قطر بیش از 10 سانتی متر و سقط جنین وجود دارد .
نهایتاً فیبروم ها شایع هستند و مانند بیمار مورد نظر ممکن است بدون علامت باشند و به طور اتفاقی یافت شوند .

فیبروم رحمی چیست و چگونه درمان می شود ؟
فیبروم رحمی چیست و چگونه درمان می شود ؟

 چگونه بیمار مبتلا به فیبروم رحمی را باید درمان کرد ؟

نخست از آنجا که بیمار بدون علامت می باشد ، هیچ نیاز فوری برای درمان وجود ندارد ، مگر اینکه خود بیمار تمایل به درمان داشته باشد .
اگرچه که بهتر است بیمار تحت نظر باشد ( در حدود 6 ماه ) در این مدت از نظر پیشرفت علایم یا افزایش قابل ملاحظه اندازه رحم ارزیابی شود .
اگر نیاز به درمان فیبروئید ها ( فیبروم ها )  باشد ، درمان قطعی ، جراحی است .
تومورها از طریق میومکتومی برداشته می شوند که به طور اساسی آنها را از میومتر خارج می کند .
با این وجود این عمل به دلیل ایجاد خونریزی و احتمال ضرورت هسترکتومی برای کنترل خونریزی می تواند خطرناک باشد .در بیشتر موارد هیسترکتومی راه جراحی مناسبی برای فیبروم ها می باشد .
البته در خانمهایی که تمایل به حفظ باروری خود دارند ، میومکتومی انجام می شود . یک استثناء فیبروئیدهای ساب موکوزال کوچک تا متوسط می باشند که می توانند به وسیله دیاترومی یا لیزر از طریق هیستروسکوپی ترانس سرویکال برداشته شوند .
آمبولیزاسیون سرخرگ رحمی یک مداخله ی کمتر رادیکال است . اگرچه نتایج اولیه آن به نظر چشمگیر می آید ، باید برای کسب نتایج مطالعات تصادفی شده صبر کرد تا بتوان قضاوت کرد که آیا این روش از روشهای متداول تر جراحی و طبی موثرتر و واقع بینانه تر است.
درمان های طبی برای کوچک کردن فیبروم ها به کار می روند .
متداول ترین داروها ، آنالوگ هایGnRH ( مثل بوسرلین ، گوسرلین یا لوپرورلین استات ) می باشند .
هرچند که مطالعات اخیر نشان داده اند که کوچک شدن فیبرومرحمی می تواند متعاقب درمان با آنتی پروژسترون ها ( میفپریستون ) یا پروژسترون های داخل رحمی با دوز بالا ( سیستم داخل رحمی اشباع شده با لوونورزسترل ) ایجاد شود.
ماکزیمم کاهش در اندازه فیبروم ها معمولاً 3 ماه پس از درمان با GnRH حاصل می شود .
اگر درمان ادامه یابد این اثر حفظ می شود ، اما پس از خاتمه درمان فیبرومهای رحمی  دوباره رشد می کنند .
بنابراین درمان های دارویی حاضر ، درمان طولانی مدتی برای فیبروم های رحمی نیستند ، ولی درمان های دارویی می توانند به عنوان یک درمان کمکی قبل از عمل جراحی برای کوچکردن فیبرومها و کاهش جریان خون رحمی استفاده شوند .
برای بیمارانی که در مورد آنها جراحی قدغن است ، درمان دارویی راه جایگزین است .
اگر قرار است که آنالوگ های GnRH برای بیش از چند ماه داده شوند ، تجویز همزمان استروژن – پروژسترون به منظور کاهش عوارض هیپواستروژنیک توصیه می شود.
اگر بیمار همچنان بدون علامت بماند و بزرگ شدن بیش از حد رحم وجود نداشته باشد ، انتظار می رود که پس از یائسگی فیبروم خود به خود از بین برود.
دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

منبع : کتاب زنان و زایمان بر پایه علت مراجعه

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.