درحال بارگذاری ...

درمان زایمان زودرس با توکولیتیک ها به چه شکل است؟

what-is-the-treatment-of-preterm-labor-with-tocoolitis-1200x1200.jpg

درمان زایمان زودرس با توکولیتیک ها به چه شکل است؟

درمان زایمان زودرس چگونه است ؟

برای زایمان زودرس چه اقداماتی باید انجام داد  و  زایمان زودرس چیست ؟  قبل تر در سایت دکتر زنان به مساله دلایل زایمان زودرس چیست ؟  چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟ و چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟  علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟ پرداخته ایم شما همچنین میتوانید مطالب اختصاصی درباره زایمان طبیعی و زایمان سزارین را در این بخش ها بخوانید با ما همراه باشید

بسیاری از متخصصین زنان و زایمان انقباض های زایمان زودرس را با یک گروه دارویی به نام توکولیتیک ها درمان می کنند .
این داروها سعی می کنند ، با متوقف کردن انقباض های رحمی مانع پیشرفت زایمان زودرس بشوند .
انواع مختلفی از توکولیتیک ها وجود دارد و همه آنها به میزان جزئی عملکرد متفاوتی روی بدن شما دارند . هرچند همه آنها با مواد شیمیایی بدن ، به ویژه کلسیم ، تداخل می کنند ، تا عضله رحمی را شل نمایند .

کلسیم برای انقباض عضلات ضروری است . زمانی که کلسیم مهار شود یا فاقد عملکرد شود عضلات ، به ویژه عضله رحمی نمی تواند منقبض شود .

مطالعات زیادی انجام شده است و بر روی تاثیرات توکولیتیک ها بحث شده است . تحقیقات نشان داده اند که توکولیتیک ها زمانی که بلافاصله پس از شروع علایم زایمان زودرس تجویز شوند برای مدت زمان کوتاه بهترین اثر را دارند .

متوقف کردن یا آهسته کردن انقباض ها به دکتر زنان و زایمان فرصت می دهد تا گلوکوکورتیکوئیدها ، که به آنها گلوکوکورتیکواستروئیدها ، یا کورتیکواستروئیدها ، نیز گفته می شود ، را تجویز کنند .

این استروئیدها استفاده می شوند تا تکامل ریه ها و سایر ارگان های نوزاد را به سرعت ببخشند .

توکولیتیک ها ، تا جایی که ممکن است زایمان زودرس را به تاخیر می اندازند و به نوزاد اجازه می دهند مدت زمان بیشتری را در رحم بماند و زمانی را برای این استروئیدها مهم فراهم می کنند تا اثر بکنند .

 

درمان زایمان زودرس با توکولیتیک ها به چه شکل است؟
درمان زایمان زودرس با توکولیتیک ها به چه شکل است؟

 

به چه کسی توکولیتیک داده خواهد شد

به هر کس که زایمان زودرس دارد ، توکولیتیک داده نمی شود . استفاده از توکولیتیک ها به وضعیت شما ، سابقه
طبی شما ، ، دانش فعلی پزشک متخصص زنان و زایمان شما و وقایعی که برای نوزاد رخ می دهد ، بستگی دارد .

 

هرچند مادران باردار زیر ممکن است آنها را دریافت کنند :

 • بین20 و 36 هفته بارداری در حاملگی شان
 • با حداقل 2 انقباض در یک دوره 15 دقیقه ای
 • با یک سرویکس گشاد شده به اندازه کمتر از 5 سانتی متر
 • بدون علایم عفونت مایع آمنیوتیک
 • برای آنهایی که خطر زایمان زودرس بیشتر از خطر طولانی کردن حاملگی است .

 

کورتیکواستروئیدها

اگر زایمان زودرس به نظر متحمل برسد ، هدف پزشک شما این است که برای مدت کافی حاملگی راحفظ کند تا با تزریق ، یک دوره استروئید به شما بدهد .

بتامتازون یا دگزامتازون گلوکوکورتیکوئیدها یا کورتیکواستروئیدهایی هستند که معمولاً به عنوان شوت های استروئیدی شناخته شده اند . آنها از سیستم شما به نوزاد شما منتقل می شوند .

آنها به ویزه با القای ایجاد سورفاکتانت توسط ریه ها کار می کنند . این سورفاکتانت به بافت ظریف ریه ها اجازه می دهد تا الاستیسیته بهتری طی تنفس داشته باشند .

دریافت یک دوره منفرد استروئیدی بدین معنا است که دو یا چهار شوت استروئیدی داشته باشید ، که باید در فواصل 12 الی 24 ساعته داشته شود .

تلاش برای حفظ حاملگی بیشتر از 24 ساعت پس از آخرین شوت از این نظر اهمیت دارد که به دارو فرصت می دهد تا تاثیر کند .

 

 

 

داشتن یک نوزاد ترم کامل

حتی چند روز نیز می تواند تاثیر بسزایی بر روی سلامتی کلی نوزاد داشته باشد . هرگونه تلاشی انجام می شود تا زمان اقامت نوزاد در رحم را طولانی نماید تا برای رشد بیشتر اعضای نوزاد ، به ویژه ریه ها ، فرصت باشد .

درجه رشد ریه ها حیاتی ترین فاکتور در تعیین سلامتی نوزادنارس می باشد . ریه های نوزاد معمولاً پس از هفته 34 بارداری ، به اندازه کافی تکامل یافته اند که بدون حمایت پزشکی عمل می کنند .

ریه های نابالغ به چندین بیماری مستعد می شوند ، شایع ترین آنها در نوزادان نارس سندرم دیسترس تنفسی نوزادان می باشد ، که یک نوع ناتوانی بافت ریوی برای باز شدن و بسته شدن همراه تنفس می باشد .

چندین علت برایRDS وجود دارد . گاهی اوقات در ریه های یک نوزاد نارس ، آلوئول ها عملکرد کافی ندارند . آلوئول ها کیسه های هوایی کوچک هستند .

اکسیژن تنفس شده از آلوئول ها به سمت جریان خون عبور می کند و دی اکسید کربن از جریان خون به آلوئول ها می رود تا از طریق بازدم خارج شود .

اگر آلوئول های عملکردی به اندازه کافی وجود نداشته باشند ، این واقعه مهم نمی تواند به طور موثری رخ دهد . علت دیگر RDS بیماری غشای هیالن است .

HMD به علت فقدان سورفاکتانت ایجاد می شود . سورفاکتانت یک ماده چرب یا صابونی است که در ریه های نوزادان ترم کامل تولید می شود تا سطح ریه ها را بپوشاند و آنها را قادر کند که همراه تنفس ، کشیده و سپس جمع شوند .

 

درمان زایمان زودرس با توکولیتیک ها به چه شکل است؟
درمان زایمان زودرس با توکولیتیک ها به چه شکل است؟

 

کنترل وضعیت شما

کنترل وضعیت شما و یافتن بهترین دارو برایتان یک واقعه در جریان است . مراقب از شما شامل موارد زیر خواهد بود :

 

 • ادامه ارزیابی نوزاد از طریق سونوگرام و دستگاه آزمون غیر استرسی و بالا بردن نتایج پروفایل بیوفیزیکی . همان طور که قبلاً نیز در این فصل توضیح داده شد ، دستگاه NST برای ارزیابی در زمانی استفاده می شود که شما برای اولین بار به بیمارستان آمده اید و پس از آن به طور مکرر از آن استفاده می شود .
  این دستگاه دفعات انقباض ها را ثبت می کند و پاسخ نوزاد را به آنها کنترل می کند .
  با بیشترین اهمیت ، NST پس از هر بار درمان ، نظیر تجویز توکولیتیک ها ، استفاده می شود ، تا به پزشکتان بگوید شما چه طور پاسخ داده اید . همچنین اگر شما تغییری در بدنتان احساس کردید که نشان دهنده افزایشی در انقباض ها یا سایر مشکلات بود ، از آن استفاده می شود .
  سرانجام ، زمانی که پزشک دارویی به شما داده است که به نظر موثر می رسد و احساس می کند شما وضعیت مناسبی دارید و می توانید به خانه بروید ، از NST استفاده خواهد شد تا این یافته ها را تایید کند .
 • علایم حیاتی خود ، نظیر فشار خون ، ضربان ، درجه حرارت ، و تنفس را مجدداً اندازه بگیرید .
  این اندازه گیری های مهم نه تنها نشان می دهند که بدن شما چطور به زایمان زودرس پاسخ می دهد ، بلکه آنها پزشک را از اینکه شما چگونه به توکولیتیک ها پاسخ داده اید ، نیز آگاه می سازند .
 • ادامه درمان با مایعات داخل وریدی
 • ادامه ( گاهی اوقات ) معاینه های مکرر سرویکس برای کشف اینکه آیا بدن شما برای زایمان آماده شده است . این معاینه در اغلب موارد با روش سنتی ، معاینه دستی انجام می شود .

 

ترخیص از بیمارستان

بر اساس اینکه شما چگونه به درمان ها پاسخ می دهید ، پزشک متخصص زنان و زایمان شما سه انتخاب در مورد نتیجه نهایی دارد . شما می توانید با یا بدون دستور دارویی به خانه فرستاده شوید ، به درمان در بیمارستان ادامه دهید یا نوزاد خود را به دنیا آورید .

فاکتورهایی که در مورد ترخیص شما از بیمارستان می توانند اثر گذار باشند شامل :

 

 

 • چه مدت است که شما باردار شده اید .
 • داشتن یک نتیجه منفی در آزمون فیبرونکتین جنینی
 • درمـان هایی که در جـلوگیـری از گـشـاد شدن بـیـشتر سرویکـس شما استفاده شـده اند ، چقـدر موثـر بوده اند .
 • درمان های بیمارستان تا چه اندازه برای شما و نوزادتان موثر بوده است . ارزیابی کردن و بررسی های مجدد وضعیت شما تا زمانی که شما در بیمارستان هستید ، ادامه خواهد یافت . اگر در هر زمانی پزشکتان احساس می کند شما می توتنید به خانه بروید ، شما ترخیص خواهید شد و دستورات واضح برای ادامه درمان طی باقیمانده حاملگی به شما ارائه خواهد شد .
  این دستورات شامل میزان فعالیت مجاز ، میزان استراحت در بستر ، داروها ، مایع و نیاز های تغذیه ای است . اگر پزشک اصرار دارد که شما باید در بیمارستان بمانید ، علت این است که او بیمارستان را بهترین محل برای اطمینان از ادامه یافتن حاملگی و کنترل شرایط نوزاد می داند .
  اگر دکتر زنان و زایمان توصیه می کند نوزادتان را به دنیا بیاورید ، علت این است که این بهترین راه برای حفظ سلامتی شما و نوزادتان است . به خاطر داشته باشید ، نگهداری نوزاد در رحم برای مدت زمانی که ممکن باشد ، بهترین روش است . هرچند در بعضی موارد تفکر در این است که نوزاد اگر به دنیا آورده شود وضعیت بهتری خواهد داشت .
  شما و همسران در این تصمیم مهم باید شرکت کنید . دکتر زنان و زایمان شما توضیح خواهد داد که دلیل اینکه زایمان بهتر است چیست ، زایمان به چه روشی صورت می گیرد و چه عوارضی ممکن است اتفاق بیفتد . پزشک متخصص زنان و زایمان شما همچنین ترتیبی خواهد داد که یک نئوتانالوژیست که یک متخصص در امور نوزادان زودرس متولد شده می باشد با شما ملاقات کند .

 

 

 

 

نئوناتالوژیست و NICU

در یک فرصت مناسب ، شما با نئوناتولوژیست ملاقات خواهید کرد ، که او خطرات سلامتی را که یک نوزاد نارس با آنها مواجهه می شود و اینکه چه مراقبت هایی در بخش ویژه نوزادان دریافت خواهد کرد برایتان توضیح خواهد داد.

واحد مراقبت ویژه از نوزادان ( NICU ) در اصل یک بخش مراقبت شدید از نوزادان تازه متولد شده می باشد .

دلایل مختلفی برای فرستادن نوزادان به این واحد وجود دارد ، اما شایع ترین علت تولد نارس است .

نئوناتولوژیست در مورد وضعیت ویژه نوزاد شما ، اختلالات سلامتی قابل پیش بینی ، اگر وجود داشته باشد و اینکه اگر نوزادتان متولد شد ، متخصص او تصمیم دارد چه کارهایی انجام دهد ، توضیح خواهد داد .

نئوناتولوژیست ممکن است پیشنهاد کند که همسر شما قبل از زایمان بچه ، NICU را ببیند .

 

نوزاد شما در NICU

اگر نوزاد شما باید سریعاً متولد شود ، هر دوی شما قادر خواهید بود او را در  NICU هر چند بار که بخواهید ببینید . دیدن NICU در دقایق اولیه می تواند بسیار اضطراب آور باشد .

با کمال تعجب باید بگوییم که NICU یک محل پر سر و صدا می باشد ، با نوزادانی که به مانیتورها وصل شده اند که اغلب و به صورت مداوم بوق می زنند .

همچنین به طور عجیبی تاریک است برای اینکه تصور می شود این شرایط ، برای بینایی بچه مفید است . قبل از وارد شدن به NICU ، باید دست ها و بازوهایتان را با صابون ضد عفونی کننده بشویید و گان های بیمارستانی را بر روی لباس خود بپوشید .

این کارها گسترش میکروب ها را که برای نوزاد در معرض خطر شما زیانبار هستند به حداقل می رساند .

پرستاران NICU بسیار به کار خود آشنایی دارند .

 

 

آنها می دانند شما و نوزادتان لازم است در روزهای اولیه تحت نظر باشید . به علاوه تصور می شود که نوزاد شما با لمس ،لبخند و صدای شما سریع تر ، قوای بدن خود را به دست می آورد و سالم تر می گردد .

برای بیشتر کردن تماس بین شما پرستارها شما را در مراقبت از نوزاد نظیر شیر دادن ، نگهداری و صحبت کردن با نوزادتان ، شرکت خواهند داد .

دیدارهای شما از NICU همچنین شما را برای مراقبت کردن از بچه تان در منزل ، آماده خواهد کرد .

امتحان کنید :

با بیمارستانی که قرار است در آنجا زایمان کنید تماس بگیرید و ببینید آیا می توانید یک بازدید کوچک از NICU داشته باشید . این به شما کمک خواهد کرد که از نزدیک با تولد یک بچه نارس روبه رو شوید . از پرستارها بخواهید که نوزادی را به شما نشان دهند که در زمان ویزیت شما ، سن حاملگی اش شبیه سن حاملگی بچه شما است .

 

محافظت از سلامتی نوزاد شما

هرکس که باردار می باشد همین هدف را دارد : اجتناب از زایمان زودرس برای اینکه نوزادش بهترین شروع ممکن را در زندگی داشته باشد .

گاهی اوقات این بدین معنی است که شما باید بستری در بیمارستان ، مصرف داروهای ناخوشایند و استرس حضور در یک وضعیت به سرعت در حال تغییر را تحمل کنید . گاهی اوقات وقوع یک تولد نارس اجتناب ناپذیر است . خوشبختانه درمان های بسیاری در دسترس است که به نوزادان زودرس کمک می کنند زنده بمانند و سالم باشند .

با دانستن اینکه چه اتفاقی احتمال دارد رخ دهد ، شما می توانید نقش اصلی را در حفظ سلامتی نوزادتان داشته باشید .

اگر پس از یک حمله زایمان زودرس از بیمارستان مرخص می شوید ، شما باید :

 • بسیار آب بنوشید، آشامیدن آب کافی در روز تا از دهیدراتاسیون شما جلوگیری شود ، مگر اینکه پزشکتان بر خلاف این دستور داده باشد .
 • فرصتی را به این موضوع اختصاص دهید که مثانه خود را کاملاً خالی کنید تا به جلوگیری از انقباض ها یا عفونت مثانه کمک کنید .
 • طی روز بسیار استراحت نمایید . برخی از پزشکان میزان استراحت خاصی را توصیه می کنند .
 • اگر با دستور دارویی توکولیتیک ها مرخص شده اید مطمئن شوید که دقیقاً می دانید چگونه و چه زمانی دارو را مصرف کنید . شما همچنین باید عوارض جانبی دارو را بدانید ، اینکه آیا با سایر داروهایی که می خورید تداخل می نماید ، چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید و اگر خوردن یک دوز دارو را فراموش کردید چه کار کنید ، از دیگر مواردی است که باید از آنها مطلع باشید .
 • ملاقات پیگیری خود را انجام دهید ، و معمولاًدو تا سه روز بعد یا همان گونه که توسط پزشکتان توصیه شده است .
  و اطمینان حاصل کنید که دستورات ویژه ای را در مورد اینکه چه زمانی با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید ، بر اساس علائم زایمان زودرس یا عوارض جانبی داروهایی که مصرف می کنید ، گرفته اید .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

 

منبع : کتاب مراقبت های دوران بارداری

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.