درحال بارگذاری ...

what-is-preterm-labor-1200x1200.jpg

زایمان زودرس چیست ؟  امروز در سایت دکتر زنان به مساله دلایل زایمان زودرس چیست ؟  چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟ و چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟  علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟ پرداخته ایم شما همچنین میتوانید مطالب اختصاصی درباره زایمان طبیعی و زایمان سزارین را در این بخش ها بخوانید با ما همراه باشید .

اگر پیش از سه هفته به زمان موعد زایمان شما مانده است و رحم شروع به فعالیت و انقباض های منظمی می نماید که به نظـر می رسـد باعـث گشـادی و باز شـدن سرویکـس می شـوند ، به این وضـعیت ، زایـمان زودرس می گویند .

نکات کلیدی جهت به خاطر سپردن

انقباض هایی که می تواند منجر به زایمان زودرس شوند ، آنهایی هستند که چهار بار یا بیشتر در ساعت رخ می دهند و حتی پس از نوشیدن 453 گرم تا 907 گرم مایع و دراز کشیدن برای یک ساعت نیز باقی می مانند .

بیشتر پزشکان و ماماها زمانی که شما شش بار یا بیشتر در ساعت انقباض دارید ، نگرانی شان افزایش می یابد اما آنهـا می داننـد که مطـالعات نشان می دهد خانم ها فقط درصدی از انقباضاتی را که حقیقتاً دارند ، احساس می کنند .

مسئولین مراقب بهداشتی می خواهند به همه جوانب توجه کنند ، تا توجه به هیچ گونه انقباضاتی را از دست ندهند .

زایمان زودرس چیست ؟
زایمان زودرس چیست ؟

زایمان کاذب

زایمان حقیقی، زمانی است که رحم زن حامله منقبض می گردد تا زمانی که سرویکس باز می شود و نوزاد متولد می شود .

زایمان کاذب  ، که اغلب به عنوان انقباض ها  Braxton-Hicks  تعریف می شود ، زایمانی با انقباض ها مجزا است که در نهایت متوقف می شود گفتن تفاوت های این دو زایمان می تواند بسیار دشوار باشد ، زیرا در هر دو نوع زایمان ، انقباض ها به یک شکل احساس می شوند .

یک راه برای اینکه خودتان تشخیص دهید ، این است که زمانی که احساس انقباض یا سفتی می کنید ، موقعیت خود را تغییر دهید .

انقباض های زایمان کاذب پس از تغییر مکانی معمولاً از بین می روند ، این تغییر موقعیت می تواند از حالت نشسته به حالت ایستاده درآمدن یا به صورت برعکس باشد .

در جلوگیری از ایجاد زایمان زودرس ، یک انقباض نیز یک انقباض است  . شما ممکن است زایمان کاذبداشته باشید ، اما این انقباض های نامنظم هنوز می توانند باعث شوند سرویکس شما گشاد شود اگر برای مدتی طولانی باقی بمانند .

عبارات زایمان کاذبو انقباض های Braxton-Hicks  بر این موضوع دلالت می کنند که این انقباض ها اصلاً جای نگرانی ندارند .

هرگونه انقباضی می تواند آغازی برای حمله زایمان زودرس باشد . آنها را نادیده نگیرید .

نکات کلیدی برای به خاطر سپردن

اگر در سه هفته قبل اززمان احتمالی زایمان به سر می برید ، یا 37 هفته باردار هستید ، نباید جهت جلوگیری از انقباض ها نگران باشید .

در این زمان شما در ترم کامل به سر می برید و در هر زمانی می توانید نوزاد خود را به دنیا بیاورید . اما قبل از این زمان ، به انقباضاتی که دارید توجه کنید .

اگر بیشتر از سه انقباض در ساعت دارید ، مطمئن شوید که در حدود یک ساعت بعد از بین می روند یا آنها را به پزشک متخصص زنان و زایمانخود اطلاع دهید .

 

سرویکس و زایمان زودرس

سرویکس به منزله در ورودی به رحم عمل می کند . انقباض ها باعث می شوند طرفین سرویکس باز و نازک شود تا نوزاد بتواند از آن عبور کند و به دنیا بیاید .

اگر شما انقباض های مداوم را تجربه می کنید ، دکتر زنان و زایمان شما را از جهت تغییرات احتمالی معاینه خواهد کرد .

چون جستجو برای تغییرات سرویکس بخشی از کنترل طبی زایمان زودرس را تشکیل می دهد .
شما می توانید انقباضاتی داشته باشید که منجر به تغییر سرویکس نمی شوند . این انقباض ها ، انقباض های زودرس هستند که با زایمان زودرس فرق دارند .

اگر شما انقباضاتی دارید اما پس از چند بار معاینه ، سرویکس شما همچنان بسته است ، دکتر زنان و زایمان شما به شما می گوید اگر بیش از چهار انقباض در ساعت داشتید ، با او تماس بگیرید .

برای مثال ، خانمی که حاملگی دو قلو دارد ، می تواند چهار تا شش انقباض در ساعت بدون هیچ گونه تغییرات سرویکس طی یک دوره زمانی دو الی سه هفته ای ، داشته باشد .

شاید به او گفته شود که می تواند تا زمانی که تعداد انقباض ها بیشتر نشده اند ، شاید هفت تا هشت انقباض در ساعت ، با دکتر زنان و زایمان خود تماس نگیرد .

به خاطر داشته باشید که دکتر زنان و زایمان شما باید این تصمیم را بگیرید زیرا او است که می داند نوزاد شما چه می کند و در معرض چه خطراتی می باشد . تصمیم نگیرید که انقباض ها را کم کنید زیرا شما احساس می کنید انقباض های زودرس و نه زایمان زودرس دارید .

دکتر زنان و زایمان شما همچنین ، مشخص خواهد کرد آیا تعداد بیشتر انقباض ها در اثر برخی تحریکات سرویکس ، نظیر عفونت یا سیمن تولید شده در اثر نزدیکی جنسی ، ایجاد شده است ؟

 

زایمان زودرس چیست ؟
زایمان زودرس چیست ؟

اگر شما فکر می کنید انقباض های زودرس دارید :

1- به خودتان یادآوری کنید که انقباض ها طبیعی هستند .

 

 

2- سعی کنید مشخص نمایید آیا آنچه که شما احساس می کنید حقیقتاً یک انقباض است 

با دستهایتان شکم خود را لمس یا احساس کنید تا ببینید در همه قسمت ها سفت می شود . آنچه که شما حس می کنید شاید فقط حرکت بچه باشد .

3- سعی کنید مشخص نمایید در یک ساعت چه تعداد انقباض دارید

اگر شما یک یا دو انقباض در ساعت دارید ، زمان و مدت هر انقباض و روز حاملگی خود را یادداشت کنید ، اما به هر گونه افزایش در تعداد یا شدت انقباض ها توجه کنید . در ملاقات بعدی ، دکتر زنان و زایمانخود را در جریان این انقباض ها قرار دهید .

4- علائم و نشانه های زایمان زودرس  را در مطلبی که در هفته گذشته در سایت دکتر زنان قرار داده شد ، مرور کنید

تا ببینید آیا شما هیچ کدام از آنها را دارید . اگر به همراه انقباض ها ، علائم دیگری دارید ، از دکتر زنان و زایمان خود راهنمایی بخواهید .

5- اگر چهار تا یا تعداد بیشتری انقباض در ساعت دارید ودکتر زنان و زایمان نیز آن را تایید کرده است

باید سعی کنید معیارهای خود درمانی برای علائم و نشانه های زایمان زودرس را که در زیر گفته شده است ، به کار ببرید . اگر این اولین باری است که این قضیه اتفاق افتاده است ، یا اگر دکتر زنان و زایمان شما می خواهد بداند چه زمانی این اتفاق افتاده است ، فوراً با او تماس بگیرید .

 

معیارهای خود درمانی

توجه : دستورات زیر به این معنی نیست که آنها را جانشین دستورات دکتر زنان و زایمان خود بکنید . شما باید قبل از درمان خود ، از این نظر تایید شده باشید .

خود درمانی روشی است که شما می توانید به کمک آن زمانی که انقباض ها در اثر موارد جزئی نظیر دهیدراتاسیون یا فعالیت بیش از حد ، ایجاد شده اند ، آنها را متوقف یا کاهش دهید .

هرچند همانطوری که در بالا هشدار داده شد ، با دکتر زنان و زایمان خود در مورد معیارهای خود درمانی قبل از استفاده از آنها ، صحبت کنید .

 

 

زمانی که متوجه می شوید چهار انقباض یا بیشتر در یک ساعت دارید ، گرفتگی عضلانی ، کمر درد یا فشار لگنی ، دارید ، از این خود درمانی ها استفاده کنید :

  • فوراً 453 گرم آب یا آب میوه رقیق بنوشید .
  • به دستشویی بروید و مثانه خود را خالی کنید .
  • دراز بکشید یا بر روی پهلو چپ بخوابید به طوری که پاهایتان بالا باشد ، این کار را برای یک ساعت انجام دهید ، مجدداً 16 انس مایع بنوشید .
  • انقباض ها را از لحاظ زمانی کنترل کنید و سپس یادداشت نمایید تا بتوانید میزان ، زمان و مدت آنها را به دکتر زنان و زایمان اطلاع دهید .

اگر پس از یک ساعت هنوز انقباض دارید یا احساس کمر درد می کنید و یا گرفتگی های عضلانی شبه پریود دارید ، فوراً با دکتر زنان و زایمان خود تماس حاصل کنید .

همـچنین ، اگر خـونریزی ، لـکه بیـنی ، یا نـشت مایـع دارید ، باید دکتر زنان و زایمان خود فوراً تماس بگیرید .

حتی اگر انقباض ها متوقف شد و شما احساس کردید بهتر شده اید ، باید بیشتر استراحت کنید و برای باقیمانده روز مایعات بیشتری مصرف کنید .

خود درمانی چطور کمک می کند ؟

اغلب ، نوشیدن آب و دراز کشیدن برای آرام کردن رحم تحریک یافته و متوقف کردن انقباض ها ، کافی خواهد بود .

ممکن است شما کار زیادی داشته اید و فراموش کرده اید مایعات کافی بنوشید . شما ممکن است دهیدراته شده باشید ، که باعث می شود رحم شروع به منقبض شدن نماید .

 

 

 

این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است که شما به نوشیدن حداقل 81/1 گرم انس مایعات دیگر ( 226 گرم – لیوان ) در هر روز ادامه دهید . همچنین مهم است که طی حاملگی به طور مرتب استراحت کنید .

زمانی را کنار بگذارید تا پاهایتان را بالا قرار دهید و فقط شل کنید . چندین بار طی روز یک لیوان آب بنوشید و دراز بکشید .

نکات کلیدی جهت به خاطر سپردن

انقباض ها را نادیده نگیرید ، اگر به دفعات بیشتری از حالت طبیعی رخ می دهند . به دکتر زنان و زایمان خود در مورد آنـها بگوییـد و از او بپـرسید آیا شـما باید به کار بسـتن اقدامات خود درمـانی را در صـورت بروز علائم ، ادامه دهید .

گزارش کردن علایمتان :

با گفتن نام ، تاریخ موعد زایمان بچه به دکتر زنان و زایمان خود شروع کنید ، اگر در این حاملگی تا کنون هر گونه مشکلی داشته اید ، هرگونه دارویی که استفاده می کنید و اگر سرویکس شما شروع به تغییر یافتن از زمان ویزیت قبلی کرده بود ، بهدکتر زنان و زایمان بگویید . سپس موارد زیر را اطلاع دهید :

  • همه علائمتان ( کمر درد ، انقباض ها ، گرفتگی های عضلانی ، نشت مایع ، خونریزی یا لکه بینی ، … )
  • تعداد دفعات انقباض ها
  • هر انقباض چه مدت باقی می ماند ( طول مدت )
  • آیا تا کنون معیار های خود درمانی را به کار بسته اید .
  • معمولاً بچه شما چقدر فعالیت دارد و آیا سطح فعالیتش در این زمان فرق کرده است .

بر اساس علائم شما ، دکتر زنان و زایمان شما تصمیم می گیرد آیا شما به مطب یا بیمارستان برای ارزیابی بیشتر مراجعه کنید یا دستورات دیگری به شما می دهد تا دنبال کنید .

هرچند ، انقباض ها ادامه می یابد یا باز می گردد ، انقباض ها را پیگیری کنید و مجدداً با دکتر زنان و زایمان خود تماس بگیرید . دستورات او را بنویسید تا آنها را به خاطر بیاورید .

 

شما می توانید از حاملگی خود مراقبت کنید

مادران باردار معمولاً اگر مشکلی داشته باشند ، آن را انکار می کنند زیرا از لحاظ جسمانی احساس ناراحتی نمی کنند یا می ترسند به عنوان یک فرد بسیار مضطرب به او نگاه کنند .

در اینجا چند راه ساده برای تلاش در جهت جلوگیری از زایمان زودرس آورده می شود :

1- علایم و نشانه های زایمان زودرس را یاد بگیرید .

2- نسبت به تغییراتی که در بدنتان رخ می دهد حساس باشید زیرا می توانند علایم و نشانه هایی از زایمان زودرس باشند .

3- به دکتر زنان و زایمان خود ، به سرعت خبر دهید . زمانی که آنها در مورد وقوع احتمالی زایمان زودرس بدانند ، می توانند از روش هایی برای جلوگیری از یک تولد نارس استفاده کنند .

4- حداقل 64 انس ( هشت فنجان ) آب در روز بنوشید تا از دهیدراته شدن جلوگیری کنید .

5- از همسر خود بخواهید مواظب هرگونه تغییری در میزان آرامش شما باشد ، یا اینکه آیا شما مایع کافی دریافت می کنید ، یا آیا تحت استرس هستید یا بیش از حد فعالیت می کنید .

6- لمس یا احساس کردن انقباض ها را از هفته بیستم حاملگی آغاز کنید ( همسرتان نیز می تواند لمس کند ) .

7- اگر چهار انقباض یا بیشتر در ساعت دارید ، با دکتر زنان و زایمان خود تماس بگیرید مگر اینکه به شما توصیه شده است کارهای دیگری انجام دهید .

نکات کلیدی را به خاطر آوردن

خودتان را برای حملات زایمان زودرس سرزنش نکنید . شما نمی توانید عضله رحم را کنترل کنید و زایمان زودرس می تواند حتی وقتی که شما همه توصیه ها را برای جلوگیری از ایجاد آن به کار می بندید ، رخ دهد .

شما می توانید با یادگیری علایم و نشانه های زایمان زودرس از حاملگی خود محافظت کنید . اگر هرگونه سئوالی دارید با دکتر زنان و زایمان خود تماس بگیرید .

هیچ چیزی به عنوان سئوال احمقانه وجود ندارد . دکتر زنان و زایمان میخواهد در جریان آنچه که برای حاملگی شما رخ می دهد ، قرار بگیرد .

 

 

 

حملات زایمان زودرس

شما می توانید بیشتر از یک حمله زایمان زودرس داشته باشید . در واقع ، اگر شما قبلاً یک زایمان زودرس یا انقباض های زودرس داشته اید ، احتمال اینکه قبل از به دنیا آوردن بچه تان ، تعداد آنها بیشتر شود ، افزایش می یابد .

شما برای بار دوم بیشتر آماده خواهید بود . شما خواهید دانست در زمان انقباض ها ، بدنتان چه احساسی دارد ، علایم و نشانه های زایمان زودرس را می فهمید و شما ممکن است بفهمید چه عواملی معمولاً بر طرف کننده انقباض ها و سایر علایم هستند .

ما توصیه می کنیم ثبتی از وقایع حاملگی تان داشته باشید . اگر در حاملگی شما چندین حمله زایمان زودرس وجود داشته است ، می توانید یک دفتر ثبت انقباض ، لیستی از داروهایی که برای متوقف کردن انقباض استفاده می کنید ، آنـچه که دکتر زنان و زایمان به شما در مورد تغییرات سرویکس گفته است و تاریخ هرگونه بستری در بیمارستان ، را ثبت کنید .

شما می توانید از طریق این ترس های گاه گاهی به خودتان کمک کنید و سعی کنید زمانی را برای اندیشیدن به اهدافتان اختصاص دهید تا بتوانید فرزند خود را تا حد امکان به زمان ترم یا 37 هفته برسانید .

اگر در هر زمانی احساس کردید نیاز دارید ، دیده شوید یا علایمتان شما را مضطرب کرده است ، با دکتر زنان و زایمان خود تماس بگیرید و برای اینکه ویزیت شوید ، پافشاری کنید . غریزه دستگاه گوارش شما بسیار قابل اعتماد است .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

 

منبع :کتاب مراقبت های دوران بارداری

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.