درحال بارگذاری ...

التهاب سرویکس چیست ؟

what-is-cervical-inflammation-1200x1200.jpg

التهاب سرویکس

التهاب حاد سرویکس به طور شایع همراه با عفونت است که توسط نایسریا گنورهآ یا کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود .

گرچه هر دوی عفونت های گنوکوکی و کلامیدیایی می توانند غدد آندو سرویکس را گرفتار کنند نایسریا گنوره آ همچنین می توانند غدد یورترا ، غدد اسکن و بارتولن را گرفتار کند .

سایر ارگانیسم ها مانند استرپتوکوک ، استافیلوکوک ، انتروکوک و گاردنلا واژینالیس نیز می توانند سرویکس را گرفتار کرده و ایجاد التهاب حاد سرویکس بکنند .

اگر چه فرآیند التهابی معمولاً غدد آندو سرویکس را گرفتار می کند اما اپیتلیوم سنگفرشی نیز در مرز اتصال بین دو نوع اپیتلیوم ممکن است گرفتار شود که به این فرآیند التهاب حاد اگزو سرویکس می گویند .

وسعت گرفتاری آندو سرویکس در مقایسه با اگزو سرویکس با عامل ایجاد عفونت ارتباط دارد . عفونت های گونوکوکی و کلامیدیای عمدتاً محدود به لایه های مخاط و مجاری غدد خوشه ای اندو سرویکس هستند که در عمق استروما قرار گرفته اند .

ارگانیسم های استرپتوکوکی و استافیلوکوکی ، نفوذی عمیق تر دارند ، به دیواره سرویکس می رسند و خود غدد را نیز گرفتار می کنند .

این پاتوژنز نشان می دهد که چگونه عفونت های استر پتوکوکی به کانال های لنفاوی سرویکس می رسند و نشان دهنده راه اصلی ورود عفونت در سقط های عفونی است .

گونوره معمولاً در سطوح غشاء مخاطی مجاور گسترش می یابد و به شکل عفونت سطحی خود را نشان می دهد سرویکس و بقیه کانال واژینال اغلب قرمز ، متورم است و ترشحات چرکی از کانال سرویکال به بیرون تخلیه می شود .

همچنین میتوانید بخوانید مراقبتهای قبل و حین زایمان در بیماران مبتلا به سیکل سل

التهاب سرویکس چیست ؟
التهاب سرویکس چیست ؟

علامت اولیه التهاب حاد سرویکس وجود لکوری ( گلبول سفید در ادرار ) است . نوع ترشحات در حد قابل توجهی متغییر است اما می تواند فراوان و چرکی باشد به خصوص اگر عامل مولد آن گونوره باشد .

سایر علائم عبارتند از کمر درد ، احساس فشار رو به پایین در لگن ، درد گنگ در قسمت پایین شکم و اختلالات ادراری خصوصاً تکرار و احساس فوریت در ادرار .

بعضی از زنان از مقاربت دردناک شکایت دارند . علائم سیستمیک ناچیز وجود دارد ممکن است افزایش خفیفی در درجه حرارت بدن وجود داشته باشد اما اکثر علائم محدود به دستگاه ژنیتال است .

در خیلی از موارد تنها علامت ، لکوری فراوان است ارزیابی های آزمایشگاهی برای هر دوی گونوره ( کشت در محیط کشت تایر – مارتین ) و کلامیدیا  باید انجام گیرد که شامل کشت سلولی ، ارزیابی جذب ایمنولوژیک است .

علائم التهاب سرویسیت

درد

درد در حین ادرار کردن

خونریزی واژینال

پریود بعد از یائسگی

علل التهاب سرویسیت

ویروس پاپیلوما

عفونت جنسی

عفونت باکتریایی واژن

آلرژی

روش تشخیص التهاب سرویکس

تست پاپ اسمیر

آزمایش سرویکس

آزمایش لگن

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی  فیبروم رحمی کیست تخمدان

منبع : کتاب بیماری های دستگاه تناسلی زنان

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.