درحال بارگذاری ...

چه عواملی منجر به ناباروری می شود ؟

what-causes-infertility-1200x1200.jpg

چه عواملی منجر به ناباروری می شود ؟ در سایت دکتر زنان به این مساله پرداخته ایم مسائلی در رابطه با زایمان بدون درد زایمان طبیعی زایمان سزارین زایمان زودرس را هم میتوانید از بخش های مجزا مطالعه کنید با ما همراه باشید

 

دلایل بسیاری برای این که چرا یک زوج مشکلاتی برای باردار شدن دارند ، وجود دارد . اگر شما به عنوان یک زوج ، دچار این مشکل هستید ، فکر کردن درباره اینکه چه عاملی و نه چه کسی ، این مشکل را ایجاد کرده است ، با اهمیت است .

نباید فکر کنید چه کسی مقصر است . اگر تفکر زوج به این صورت باشد که ناباروری ، (( مشکل تو است ، نه مشکل من )) ، این تفکر برای هر دوی آنها سود مند نیست .

به عنوان یک زوج با یکدیگر همکاری داشته باشید ، هر کدام دیگری را حمایت کنید ، به طور آگاهانه تلاش کنید که بهترین ارتباط ممکن را با یکدیگر برقرار کنید .مشتاقانه در مورد احساسات ، نگرانی ها ، استرس  و ناتوانی های خود صحبت کنید .

ارزیابی طبی

قدم اول برای تعیین این مسئله که چرا شما باردار نمی شوید ، این است که به یک پزشک متخصص زنان یا یک متخصص غدد در مورد سیستم باروری برای ارزیابی مراجعه نمایید .

او کاملاً سابقه پزشکی هر دوی شما را بررسی خواهد کرد . سئوال های زیادی وجود خواهد داشت ، که تعدادی از آنها بسیار خصوصی هستند و جنبه محرمانه دارند .

به خودتان یادآوری کنید که جواب هایی که به این سئوال ها می دهید ، می تواند راهنمایی در جهت درمان علت ناباروری شما باشد .

بسیاری از متخصصانی که به روی ناباروری کار می کنند نسبت به احساسات شما ، حساس هستند و به طور دقیق و حرفه ای به این موضوع برخورد خواهند کرد .

 

ارزیابی زنان برای ناباروری

ارزیابی سلامتی اولیه شامل یک معاینه فیزیکی کامل ، یک پاپ اسمیر و معاینه لگنی می باشد . از شما خواسته می شود پرسشنامه ای را که دارای جزئیاتی نظیر چگونگی سیکل قاعدگی شما – تعداد دفعات یا نظم آنها ، میزان خونریزی ، شدت درد ، هرگونه حاملگی قبلی ، احتمال STDها و روش شما جهت پیشگیری از بارداری می باشد ، پر نمایید .

یک ارزیابی از وضعیت کلی سلامتی شما خواهد شد و برای تست های هورمونی از شما خون خواهند گرفت تا ببینند آیا شما تخمک ها را تولید می کنید .

بیشتر اختلالات نازایی به علت مشکلات تخمدان ایجاد می شوند .

آزمون های نازایی می تواند شامل :

 • یک آزمایش خون برای تعیین هورمون پروژسترون و عملکرد تیروئید . آزمون های خونی همچنین تایید می کنند که هورمون های دیگر نیز در محدوده نرمال قرار دارند و یک مقیاسی از وضعیت کلی سلامتی شما تعیین می کنند .
 • یک بیوپسی اندومتر برای مطالعه سلول های دیواره رحم تا نشان دهد آیا بدن شما برای تخمک گذاری به وسیله افزایش ضخامت دیواره رحم آماده شده است و یا چه وقت تخمک گذاری رخ داده است .
  در این روش ، یک لوله پلاستیکی کوچک و انعطاف پذیر از راه واژن و سرویکس به داخل رحم فرستاده می شود تا تعدادی از سلول های اندومتر را بتراشد .
 • پزشک شما رحم ، تخمدان ها و لوله های فالوپ را معاینه می کند تا ببیند آیا علایمی دال بر آسیب ، انسداد ، یا اختلال در آنها مشاهده می کند .
  اگر جواب مثبت بود از اولتراسوند ، یا اشعه X ، یا هر دو می توان استفاده کرد .راه های مختلفی برای کشف علت مشکل شما در راه باردار شدن وجود دارند .پزشک شما باید معلوم کند آیا مشکلی در مورد یکی یا ترکیبی از فاکتورهای زیر دارید :
 • تکامل یافتن تخمک ها ( مشکلات هورمونی یا ژنتیکی )
 • تخمک گذاری ( مشکل هورمونی )
 • یک انسداد که مانع از رها شدن تخمک بارور شده از لوله فالوپ می شود ( اختلالات ساختاری )
 • ناتوانی تخمک برای جایگزینی در دیواره رحم ( اختلالات هورمونی یا ساختمانی )

ناباروری در اثر اختلالات هورمونی

عملکرد طبیعی هورمونی یک فاکتور اساسی برای باردار شدن است . شایع ترین عامل بر هم ریختن عملکرد طبیعی هورمونـی ، پیـری است . صحبــت های زیادی که در مورد (( ساعت بیولوژیکی )) شده اســت همگی حقیقت دارند .

با گذشت زمان ، عملکرد تخمدان ها تغییر می کند . در زمان بلوغ ، که تخمک گذاری و قاعدگی شروع می شوند ، شما در حدود 300000 تخمک خواهید داشت . یک تخمک در هر ماه تکامل می یابد و از یک تخمدان رها می شود .

همچنین ، در هر ماه ، 500 یا تعداد بیشتری از تخمک ها در داخل تخمدان تجزیه می شوند و هرگز رشد نمی کنند یا برای بارور شدن احتمالی آزاد نمی شوند .

از دست دادن 500 تخمک در این ماه به این معنی است که ذخائر تخمک شما به صورت جهشی پایان می پذیرد .

حتی اگر ذخائر تخمک های شما تخلیه شود ، شما باز هم تخمک دارید . آنها می توانند با درمان دارویی تحریک شوند تا رشد کنند و از تخمدان ها رها شوند . به این امر (( القای تخمک گذاری )) می گویند .

در پایان سنین باروری شما ، معمولاً در سن 45 سالگی ، نسبتاً تعداد کمی از تخمک ها باقی می مانند و از میان آنها نیز ، مقدار زیادی دارای اختلالات ژنتیکی هستند .

داشـتن یک سیستـم باروری مسن بر روی مراحل دیگـری که برای بچه دار شـدن مورد نیاز اسـت ، نیز اثر می گذارد .

به مرور زمان که تخمدان ها از فعالیتشان کاسته می شود و تخمک های شما فرسوده می شوند ، سطوح FSH و LH افزایش می یابد و استروژن تخمدان کاهش می یابد .

با گذشت زمان ، تخمدان ها به طور فزآینده ای به تحریکات FSH و LH مقاوم تر می شوند . بدون پاسخ تخمدانی مناسب ( یعنی افزایش تولید استروژن ) به این هورمون ها ، تخمک نمی تواند رشد کند و شما تخمک گذاری ماهیانه خود را نخواهید داشت . اما مقادیر بیشتر LH,FSH ممکن است یک تخمک رسیده تولید نکنند .

وقتـی که تخـمدان ها نمی تواننـد به LH,FSH پاسخ دهند و یا به LH و FSH پاسخ نمی دهند ، سطــوح استروژن و پروژسـترون نیز کاهش می یابد .

این امر احتمال حاملگی را کم می کند ، زیرا این هورمون ها برای آماده کردن موفقیت آمیز دیواره رحم ، جایی که جنین باید لانه گزینی کند ، اساسی هستند .

القاء تخمک گذاری

داروهایی که برای القاء تخمک گذاری استفاده می شوند اغلب به نام داروهای باروری نامیده می شوند . آنها به وسیله تحریک تخمدان ها برای رشد و رهایی تخمک ها کار می کنند .

 • شایع ترین داروی تجویز شده در این مورد کلومیفن سیترات است . این قرص رها شدن GnRH یا هورمون آزاد کننده گنادوتروپین را تحریک می کند ، که آن نیز به نوبه خود به غده هیپوفیز فرمان می دهد LH,FSH بیشتری بسازد .
 • داروهای جدید تر شامل FSH صناعی یا ترکیب LH,FSH می باشد . به این داروها گنادوتروپین ( GTN ) گفته می شود و به خانم هایی داده می شود که از کلومیفن نتیجه ای نگرفته اند .
  می توانید این داروها را روزانه به مدت 5 الی 7 روز به صورت شوت به خودتان یا به کمک همسرتان تزریق کنید .
 • گنادوتروپین جفتی انسان ( hCG ) که به صورت تک دوز فقط پس از آخرین دوز کلومیفن سیترات یا گنادوتروپین تزریق می شود .این دارو تخمدان را تحریک می کند تا تخمک بالغ را رها سازد .

اگر علت نازایی اختلال تخمدان باشد ، نتایج استفاده از این درمان ها بسیار خوب است . در حدور   خانم هایی که برای القاء تخمک گذاری دارو می گیرند شروع به تخمک گذاری می کنند .

اگر مانع دیگری برای حامله شدن وجود نداشته باشد ، نیمی از خانم هایی که به علت اختلال عملکرد تخمدان ، باردار نمی شوند ، در حدود شش ماه پس از استفاده از درمان های فوق ،حامله می شوند .

خطرات القاء تخمک گذاری

داروهـایی که برای درمـان نازایی در اثر اختـلال عملکرد تخمدان استـفاده می شوند بسیار موفقـیت آمیز عمـل کرده اند .

اگرچه استفاده از این داروها خالی از خطر نیست . شایع ترین خطر افزایش احتمال چند زایی است ، به این معنی که در یک حاملگی بیش از یک نوزاد داشته باشیم – دوقلویی ، سه قلویی یا بیشتر .

علاوه بر نگرانی که در اثر فهمیدن این موضوع به شما دست می دهد ، چند زایی احتمال خطر حاملگی را حتی در موارد ” دوقلویی ” بیشتر می کند .

خوشبختانه ، ثابت شده است که در القاء تخمک گذاری تحت نظر قرار گرفتن دقیق توسط متخصصان در کاهش تعداد حاملگی ها در موارد چندزایی موثر است .

خطر دیگر داروهای بارور کننده سندرم تحریک بیش از حد تخمدان است . منظور از این سندرم این است که ، هورمون هایی که برای تحریک تولید و رهایی تخمک استفاده می شوند ، همچنین می توانند باعث شوند که تخمدان ها به طور قابل ملاحظه ای با مایع اضافی بزرگ شوند .

این مایع به داخل شکم منتقل می شود و شرایطی را ایجاد می کند که آسیت نام دارد . سندرم تحریک بیش از حد تخمدان و آسیت های حاصله از آن معمولاً با استراحت در بستر یا بستری در بیمارستان درمان می شوند .

خوشبختانه ، این وضعیت زیاد اتفاق نمی افتد .

 

 

 

 

فاکتورهای دیگر

تغییراتی که در تخمک ها در اثر افزایش سن رخ می دهد :

تخمک های شما ، زمانی که شما به شکل یک جنین در داخل رحم مادر هستید ، ایجاد شده اند . با گذشت زمان ، به علت تغییراتی که اتفاق می افتد ، از خاصیت باروری تخمک های باقیمانده کاسته می شود .

آنها ممکن است حامل اختلالات ژنتیکی باشند . تخمک های دارای اختلالات ژنتیکی احتمال کمتری برای بارور شدن دارند . اگر این تخمک ها بارور شوند ، احتمال این که از بین بروند افزایش می یابد ، که منجر به سقط جنین خواهد شد .

اگر شما تخمک گذاری می کنید اما در راه حامله شدن شما مشکل وجود دارد ، متخصص زنان توصیه به انجام آزمون و مشاوره ژنتیک خواهد کرد تا مشخص شود آیا علت نازایی شما تخمک های فرسوده است .

سندرم تخمدان پلی کیستیک

پزشک متخصص زنان شما در صورت وجود موارد زیر به pcos به عنوان علت نازایی شما شک خواهد کرد :
قاعدگی های نامنظم یا عدم قاعدگی ، مشکل در حفظ وزن مطلوب خود ، رشد موهای زائد در صورت و آکنه . برخی از خانم هایی که pcos دارند ، قادر به تبدیل گلوکز به صورت طبیعی نیستند ، که این می تواند علامتی از دیابت در آینده باشد .

Pcosزمانی رخ می دهد که یک عدم تعادل هورمونی بین LH,FSH ، استروژن ، تستوسترون وجود داشته باشد .
کیست های فولیکولی متعدد در داخل تخمدان ها وجود دارند و  FSH ناکافی می تواند منجر به مهار تخمک گذاری گردد .

افزایش آندوژن مردانه ، تستوسترون ، نیز می تواند منجر به کاهش تخمک گذاری شود ، اما شما با این وضعیت شانس حاملگی دارید .

پزشک متخصص زنان به شما کمک می کند تا وزن خود را تنظیم کنید و درمان های هورمونی جهت القاء تخمک گذاری به شما خواهد داد .

اختلالات عملکرد تخمدان ناشناخته

برخی اوقات پزشک متخصص زنان قادر نیست که علت عدم تخمک گذاری شما را مشخص کند ، همه ی آن چیزی که هست این است که شما تخمک گذاری نمی کنید .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

منبع : کتاب مراقبت های دوران بارداری


2 comments

 • اشتراک ها: همه چیز درباره سرطان تخمدان یکی از سرطان های خاص زنان – دکتر زنان متخصص زنان و زایمان

 • مرضیه هاشمی از کابل _ افغانستان

  آوریل 1, 2018 در 10:38 ق.ظ

  سلام خسته نباشید به همه عزیزان ، من که 45 سال ام است در سن 35 سالگی ازدواج نمودم که 5 سال طفل بدنیا نیاوردم و در اثر تداوی های پی هم در سال 5 ازدواج مان یک پسر بدنیا اوردم انهم که شوهرم قرص های ویتامین جهت تداوی موی سرش را که از دست داده بود باعث شد پسر داشته باشیم بعدان تداوی موی رفتگی را رها نمود و من دیگر بار دار نشدم و حال سه سال میشود که فیبروم در رحمم بوجود امده است . میخواهم یک طفل دومی هم داشته باشم . متشکرم از هدایت شما

پاسخ دادن


logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.