درحال بارگذاری ...

علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟

what-are-the-signs-and-symptoms-of-preterm-labor-1200x1200.jpg

علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟ امروز در سایت دکتر زنان به مساله دلایل زایمان زودرس چیست ؟  چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟ و چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟ پرداخته ایم شما همچنین میتوانید مطالب اختصاصی درباره زایمان طبیعی و زایمان سزارین را در این بخش ها بخوانید با ما همراه باشید .

 

شما یک نقش حیاتی در کمک کردن به دکتر زنان و زایمان خود برای تعیین کردن علایم اولیه زایمان زودرس بازی می کنید تا او بتواند در جهت جلوگیری از تولد نوزاد نارس عمل کند .

قادر بودن تشخیص علایم و آگاه کردن دکتر زنان و زایمان یک تاثیر مثبت و مفید بر روی حاملگی و سلامتی نوزادتان خواهد داشت .

بسیاری از خانم ها اغلب چیزهای نادرست یا متفاوت در حاملگی شان کشف می کنند . گاهی اوقات آنها فقط احساس (( سلامتی )) نمی کنند ، حتی با وجود اینکه آنها احساس درد و ناراحتی ندارند .

آنها فقط می دانند چیزهایی تغییر کرده است . وقتی شما در مورد زایمان زودرس می دانید ، احتمال اینکه تعیین کنید چه چیزهایی برای شما طبیعی است و اینکه چه چیزهایی ممکن است علامت اولیه زایمان زودرس باشد ، افزایش می یابد ، لذا دکتر زنان و زایمان شما می توانید معیار های پیشگیری کننده را به کار بگیرید تا به شما در حاملگی تان کمک کند .

علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟
علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟

نکات کلیدی برای به خاطر سپردن

علایم و نشانه های اساسی زایمان زودرس را به خودتان یادآوری کنید . و اگر این علائی رخ داد ، مهم است که به درستی عمل کنید . دانستن در مورد زایمان زودرس شما را در جهت حمایت از بارداری تان ، نیرومند خواهد ساخت .

نشانه های زایمان زودرس :

1- انقباض های رحمی :
این انقباض ها ممکن است آسیب رسان باشند یا نباشند .آنها نظیر یک احساس سفتی در رحم احساس می شوند . اغلب به صورت این تعریف می شوند که نوزاد به سمت بالا حرکت می کند . رحم در لمس ، سفت احساس می شود ، شبیه به سفتی یک توپ بسکتبال .

2- کرامپ ها :
نظیر گرفتگی های عضلانی قبل از قاعدگی . اغلب کرامپ ها در قسمت تحتانی شکم احساس می شوند و ممکن است دفعات و شدت آنها افزایش یابد .

3- درد قسمت های پایین تر پشت معمولاً زیرکمر :
 اغلب به صورت درد یا فشار در قسمت پشت احساس می شود و به شکل یک الگوی خاص می آید و می رود .

با گـذشت زمان ، می تواند همچنین به شکل دردناکی احساس شود گویی که به سمت جلوی شکم حرکت می کند .

4- درد شبه گازی در شکم ، با یا بدون اسهال :
شبیه پری معده احساس می شود . این علامت معمولاً در سه ماهه دوم دیده می شود .

5- آب نشت یافته یا یک ترشح آب مانند از واژن :
 که به علت پارگی غشاها ایجاد می شود . این پدیده می تواند یک خیسی مداوم روی لباس زیر یا یک جریان مایع زیاد که از روی پاها به سمت پایین حرکت می کند ، باشد .

6-وجود خونریزی یا لکه بینی :
در لباس زیر یا وقتی که پس از رفتن به دستشویی ، خیس می شوید .

7-فشار لگنی :
یک احساس سنگینی ناگهانی در منطقه ران ها می باشد . اغلب به این صورت احساس می شود که سر نوزاد در قسمت بسیار پایین افتاده است و بر روی منطقه واژن فشار وارد می کند . این یک احساس درد ، و ناراحتی است .

 

تشخیص علایم زایمان زودرس
تشخیص علایم زایمان زودرس می تواند مشکل باشد زیرا اغلب آنها نسبتاً جزیی و خفیف هستند و به آسانی به عنوان ناراحتی های جزیی حاملگی ، که شایع هستند ، در نظر گرفته می شوند . اگر شما قبلاً هرگز حامله نبوده اید ، ممکن است در مورد اینکه یک انقباض چطور احساس می شود ناآگاه باشید .

شما ممکن است برخی چیزهای متفاوت را احساس کنید اما ممکن است فکر کنید این فقط یک احساس بیشتری است که شما به عنوان قسمتی طبیعی از حاملگی به آن عادت کرده اید .

انقباض ها یک بخش طبیعی از حاملگی هستند اگر در زمانی مناسب در حاملگی شما ( در زمان موعد ) و با میزان کافی اتفاق بیفتند .

انقباض های گهگاهی طی حاملگی برای همه خانم ها رخ می دهد . بنابراین هر کس چگونه می تواند بفهمد آیا این احساسات فیزیکی طبیعی هستند یا شروع زایمان زودرس هستند ؟

تشخیص دادن علایم زایمان زودرس می تواند یک ادعا باشد ، اما این کلیدی برای محافظت کردن حاملگی ، نوزاد و خود شما می باشد .زمانی که انقباض های رحمی برای مدتی ادامه می یابد ، سرویکس شما ممکن است جهت آماده شدن برای تولد شروع به تغییر یافتن کند .

زمانی که این تغییرات سرویکس به یک حد خاصی رسید ، توقف پیشرفت به طرف زایمان زودرس بسیار دشوار است و می تواند منجر به تولد نارس نوزادتان بشود .

اگر شما بدانید دنبال چه علایمی هستید ، احتمال اینکه آنها را تشخیص دهید بیشتر می شود و می توانید با دکتر زنان و زایمان خود تماس بگیرید تا زودتر مورد ارزیابی قرار بگیرید .

سایر علایم اساسی نظیر گرفتگی عضلانی ، دردهای مربوط به گاز و کمردرد نیز ممکن است جزء علایم زایمان زودرس باشند .

این ها ممکن است تدریجاً شدت یا دفعاتشان نیز افزایش یابد . اما با وجود آنکه آنها بارزتر می شوند یا دفعاتشان بیشتر می شود ، هنوز ممکن است به عنوان عاملی که شما را برانگیزد تا با دکتر زنان و زایمان خود تماس بگیرید ، تشخیص داده نشوند .

علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟
علایم و نشانه های زایمان زودرس چیست ؟

 

طبیعی است که فکر کنید این علایم در شرایطی برای گزارش کردن به دکتر زنان و زایمانتان مهم نیستند ، این شرایط زمانی است که علایم منجر به ناراحتی نمی شوند یا زمانی که فکر می کنید آنها چیز دیگری نظیر یک درد معده در اثر خوردن چیزی که با شما سازگار نبوده است ، هستند .

اما گزارش کردن علایم به دکتر زنان و زایمان  شما اجازه می دهد تا مشخص کند آیا نیاز به مراقبت بیشتری وجود دارد یا نه .

 

انقباض ها

زایمان، چه قبل از زمان موعود و چه در زمان موعود ، زمانی رخ می دهد که رحم ، که اساساً یک عضله بسیار بزرگ محتوی نوزاد است ، شروع به منقبض شدن یا سفت شدن می کند .

شما نمی توانید به همان روشی که عضلات دست یا بازوی خود را کنترل می کنید ، شل شدن و سفت شدن عضله رحم را نیز کنترل کنید .

رحم به چندین دلیل می تواند قبل از زمان موعد منقبض گردد :
در پاسخ به تغییرات هورمونی در بدن شما ، به علت کشش یافتن یا تحت فشار قرار گرفتن درون رحم که در اثر حرکات بزرگ نوزاد ایجاد می شود ، در اثر تغییرات مهمی که در فعالیت شما ایجاد می شود و به دلایل ناشناخته .

 

امتحان کنید

بازوی راست خود را خم کنید تا عضلات قسمت فوقانی بازو سفت و سخت شوند . با دست چپ خود ، این سفتی را احساس کنید .

این همان چیزی است که عضله رحم شما ، زمانی که شما انقباض دارید ، احساس می کند . گاهی اوقات ، شما فقط بر روی یک سمت شکم خود ، احساس سفتی می کنید .

 

احتمالاً این یک انقباض نیست بلکه سر و ته نوزاد است . یک انقباض ، رحم را به گونه ای می سازد که در همه قسمت ها نظیر یک توپ بسکتبال احساس می شود ، نه فقط در یک قسمت .

انقباض های رحمی می تواند در فواصل نامنظم رخ دهد یا می توانند در یک الگوی منظم باشند . چه به شکل الگوی باشند چه نباشند ، این حس کردن سفتی همان انقباض ها هستند و این همان چگونگی عملکرد رحم برای زایمان واقعی است .

رحم شما عضله ای است که باید بهترین شکل ممکن را داشته باشد تا به اندازه کافی منقبض شود تا جفت و نوزاد را به سمت خارج بدن شما فشار دهد .

در حین زایمان در زمان موعد ، رحم به طور مداوم منقبض می شود تا نوزاد را در خلاف جهت سرویکس ، که دهانه یا راه خروج نوزاد است ، هل دهد .این فشار در خلاف جهت سرویکس کمک می کند تا سرویکس گشاد شود یا باز شود .

زمانی که سرویکس کاملاً باز می شود نوزاد می تواند متولد شود . انقباض های زایمانی پس از تولد بچه ، تا زمانی که جفت نیز خارج شود ، ادامه دارد .

 

تشخیص انقباض ها

شما ممکن است از اینکه انقباض ها زودرس در حال رخ دادن هستند نا آگاه باشید . این موضوع به ویژه زمانی درسـت خواهـد بود که شما قبـلاً هرگز یـک نوزاد نداشته اید یا در حامـلگی قبلـی خود انـقباض را حـس نکرده اید .

در اینجا نکاتی ذکر می شود در مورد اینکه چگونه شما می توانید انقباض ها خود را درک کنید :

1- اگر طی ویزیت پره ناتال فرصتی فراهم شد ، از دکتر زنان و زایمان خود درخواست کنید تا به شما در احساس کردن انقباض کمک کند یا از او بخواهید تحت نظر یک ماشین مانیتوریگ جنینی یا ماشین تست غیر استرسی قرار بگیرد .

این ماشین انقباضاتی را که شما ممکن است متوجه آنها بشوید یا نشوید ، ثبت می کند . از دکتر زنان و زایمان خود بخواهید به شما بگوید چه زمانی یک انقباض در حال رخ دادن است یا بر روی مانیتور جنینی نشان داده می شود . سعی کنید به هر گونه احساساتی که در طول این زمان ها ، حس می کنید ، توجه کنید .

2- انقباض ها را لمس کنید . احساس کردن انقباض ها palpating نامیده می شود . انقباض ها معمولاً چندین نوع ، ریتم دارند در ابتدا رحم شما احساس سفتی می کند ، سپس نرم می شود ، سپس مجدداً  سفت می شود و گاهی اوقات احساس می کنید آنها یک الگوی منظم را تشکیل می دهند .

یک انقباض ممکن است در حدود 30 الی 45 ثانیه طول بکشد و اگر اجازه دهیم ادامه یابد ، پیشرفت خواهد کرد تا 60 الی 90 ثانیه باقی بماند .

گاهی اوقات احساس سفتی به قسمت فوقانی پا و تحتانی پشت گسترش می یابد . برخی خانم ها انقباض های خود را به صورت احساسی نظیر اینکه نوزاد به سمت بالا حرکت می کند ، بیان می کنند .

 

امتحان کنید

بر اساس اینکه چه مدتی از حاملگی تان گذشته است ، شما قادر خواهید بود انقباض ها را احساس کنید . برای اینکه انقباض ها را احساس یا لمس کنید ، هر دو دست خود را در دو سمت شکم خودتان بگذارید و هرگونه محکمی یا سفتی (( حرکت به بالای )) عضله رحمی را احساس کنید .

3- برای تماس با دکتر زنان و زایمان خود ، مشتاق باشید . کلید اجتناب از یک تولد نارس این است که سریعاً ، در صورت وجود هرگونه علایم یا نشانه های زایمان زودرس ، یا هرگونه احساس جدیدی که شما را نگران می کند ، دکتر زنان و زایمان خود را با خبر کنید .

 

در صورت شرایط زیر با دکتر زنان و زایمان خود تماس بگیرید :

  • گرفتگی ها ، سف شدن ها یا انقباض ها عضلانی که چهار بار یا بیشتر در ساعت رخ می دهند ، بدون در نظر گرفتن اینکه حتی خفیف باشند .
  • گرفتگی ها یا دردهای گازی مداوم که به نظر نمی رسد پس از یک ساعت استراحت و یا پس از نوشیدن مایعات اضافی از بین بروند .
  • اگر هرگونه خونریزی ، نشت مداوم مایع ، یا یک ترشح آبکی از واژن دارید .

عملکرد سریع شما به دکتر زنان و زایمان کمک خواهد کرد .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

 

منبع :کتاب مراقبت های دوران بارداری

 

 

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.