درحال بارگذاری ...

درمان خونریزی های غیر عضوی رحم ( DUB )

treatment-of-non-uterine-bleeding-dub-1200x1200.jpg

درمان خونریزی های غیر عضوی رحم ( DUB )

قبل از مطالعه این مطلب بهتر است بخوانید : علایم فرضی حاملگی ، علایم احتمالی حاملگی ، علایم قطعی حاملگی

همچنین در سایت دکتر زنان بخوانید : تعیین تاریخ تقریبی زایمان و بررسی مشکلات شایع دوران حاملگی

الف ) درمان دارویی DUB

1- پروژسترون

در مواردی که شرح حال بیمار عدم تخمک گذاری را نشان می دهد ، در اغلب موارد با استفاده از پروژسترون می توان خونریزی راکنترل کرد .

پروژسترون سبب کاهش سنتز DNA و جلوگیری از پرولیفراسیون سلولی می شود . با کاهش گیرنده های استروژن از تولید استروژن جلوگیری می کند .

پروژسترون سبب تحریک آنزیم 17 بتاهیدروکسی استروئید دهیدروژناز و سولفوترانسفراز می شود و با کمک این آنزیم ها استرادیول را به استرون سولفات که استروژن ضعیف تری است و به سرعت از بدن دفع می شود ، تبدیل می کند .

پروژسترون از نسخه برداری انکوژن که توسط استروژن هدایت می شود ، جلوگیری می کند . پروژسترون سبب تکمیل رشد آندومتر و در نتیجه شکاف های سطحی آن را که به علت اثر مقادیر زیاد استروژن در سطح آندومتر ایجاد شده بود ، ترمیم می کند .

پروژسترون سبب افزایش ماده زمینه ای استرومای آندومتر و در نتیجه تثبیت بافت آندومتر می شود و با اثرات فوق سبب کنترل خونریزی می شود .

پروژسترون اگر به مقدار کافی و به مدت زمان لازم داده شود ، هم می تواند از هیپرپلازی آندومتر جلوگیری کند و هم سبب درمان آن شود .

مقدار و مدت مصرف پروژسترون باید در حدی باشد که تغییرات ترشحی را به طور کامل در آندومتر ایجاد کند و اثرات پرولیفراتیو استروژن را محو کند .

درمان خونریزی های غیر عضوی رحم ( DUB )
درمان خونریزی های غیر عضوی رحم ( DUB )

برای جلوگیری از هیپرپلازی آندومتر ، حداقل ماهی 12 روز پروژسترون باید مصرف شود . به این منظور می توان از مدروکسی پروژسترون به مقدار 10-5 میلی گرم یا نوراتین درون 5 میلی گرم به طور روزانه استفاده کرد .برای تسهیل درمان می توان از بیمار خواست که پروژسترون را در 12 روز اول هر ماه مصرف کند . خونریزی معمولاً در دو روز آخر مصرف پروژسترون یا چند روز بعد از اتمام قرص ها رخ می دهد .

اگر خونریزی بعد از قطع پروژسترون رخ ندهد ، تشخیص های زیر مطرح می شود :

1- حاملگی

2- وضعیت کمبود استروژن

3- پروژسترون ممکن است سبب تحریک تخمک گذاری شده باشد که در این صورت خونریزی با دو هفته تأخیر رخ خواهد داد .

به هر حال ، در این روش درمانی باید به بیمار یادآوری کرد که از روش مناسبی برای جلوگیری از بارداری استفاده کند ، چون این نوع درمان تاثیری در پیشگیری از حاملگی ندارد .

در هر صورت ، پروژسترون با تثبیت آندومتر و ترمیم آن سبب کنترل خونریزی های ناشی از عدم تخمک گذاری می شود  و در حقیقت با قطع پروژسترون کورتاژ طبی رخ می دهد .

بیمارانی که به درمان با پروژسترون جواب نمی دهند احتیاج به بررسی مجدد دارند .

 

2- IUD پروژسترونی ( لوونورژسترول ) LNG-IUD

این نوع IUD خونریزی را 95-75 درصد کاهش می دهد . اثر این نوع IUDبهتر از نوراتین درون سیکلی است و بیماران نیز رضایت بیشتری دارند .

در مطالعات متعددی که برای مقایسه IUD پروژسترونی و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی و ترانس اگزامیک اسید در درمان خونریزی های غیر طبیعی رحم انجام شد ، نتیجه درمان با IUD پروژسترونی موثرتر از روش های دیگر بوده است .

استفاده از IUDپروژسترونی در بیمارانی که خونریزی شدید همراه با تخمک گذاری دارند نیز در کاهش خونریزی موثر است .

در بیماران مبتلا به بیماری های مزمن ، مثل نارسایی کلیه که دچار خونریزی مقاوم می شوند ، IUD پروژسترونی روش مناسبی برای کنترل خونریزی است .

 

3- قرص جلوگیری از بارداری ( OCP )

در موارد خونریزی های شدید و طولانی و بدون تخمک گذاری ، مصرف قرص های جلوگیری محتوی استروژن و پروژسترون نتایج مطلوبی دارد .

به این منظور بهتر است از قرص های با استروژن کم و یک مرحله ای استفاده کرد ( LD ) .

در خونریزی های حاد و شدید برای کنترل سریع خونریزی می توان قرص جلوگیری با استروژن کم ( LD ) به مقدار یک قرص هر 12 ساعت به مدت 7-5 روز تجویز کرد . با این روش خونریزی در عرض 48-24 ساعت قطع می شود . در صورت عدم پاسخ بیمار به درمان فوق ، بیمار باید مجدداً بررسی شود .

بعد از کنترل خونریزی اولیه می توان از قرص جلوگیری با استروژن کم ، برای ادامه درمان استفاده کرد و به این ترتیب میزان خونریزی و درد عادت ماهانه کاهش می یابد .

برای کنترل خونریزی شدید و بدون تخمک گذاری می توان از روش پلکانی نیز استفاده کرد . و در این روش قرص جلوگیری با استروژن کم ( LD ) به تعداد روزانه چهار قرص در فواصل 6 ساعت به مدت 24 الی 48 ساعت تجویز می شود .

سپس تعداد قرص را به روزانه 3 عدد به فاصله 8 ساعت به مدت 1 تا 2 روز ادامه می دهند . 2 روز بعدی نیز هر 12 ساعت یک قرص مصرف می شود و بعد از آن درمان با روزی 1 قرص ادامه می یابد .

قرص جلوگیری در کنترل خونریزی های همراه با تخمک گذاری نیز موثر است . قرص جلوگیری می تواند میزان خونریزی را در بیماران مبتلا به لیومیومای رحمی و آدنومیوزیس کاهش دهد .

حتی در مواردی که علت خونریزی مشخص نیست با استفاده از قرص جلوگیری می توان خونریزی را تا 40 درصد کاهش داد .

 

4- درمان با استروژن

در مواردی که خونریزی شدید و طولانی است ، آندومتر کاملاً ریزش می کند و به سطح بازال می رسد . در این موارد مصرف پروژسترون نه تنها سبب بهبود خونریزی می شود ، بلکه ممکن است تاثیر منفی نیز بر درمان داشته باشد .

در این شرایط استفاده از ترکیبات استروژنی با مقدار زیاد موثرترین روش درمانی است . یکی از روش های متداول استفاده از آمپول استروژن کونژوگه به مقدار 25 میلی گرم هر 4 ساعت به صورت وریدی تا قطع خونریزی است .

مکانیسم اثر استروژن به خوبی مشخص نیست ، ولی به نظر می رسد اثر این هورمون از طریق تحریک رشد سلول های آندومتر و انعقاد خون باشد .

استروژن سبب افزایش میزان فیبرینوژن و چسبندگی پلاکت ها می شود و خونریزی را با روش فوق در عرض 24 ساعت کنترل می کند .

در مواردی که خونریزی زیاد ولی در حد خطرناک نیست ، می توان با مقدار کمتر استروژن خونریزی را کنترل کرد .

بدین منظور می توان از قرص استروژن کونژوگه به مقدار 25/1 میلی گرم هر 6-4 ساعت به مدت 24 ساعت استفاده کرد .

بعد از کنترل خونریزی با هر یک از روش های فوق باید با پروژسترون یا قرص جلوگیری درمان را ادامه داد .

در این موارد انجام سونوگرافی رحم کمک با ارزشی جهت تعیین روش درمانی خواهد کرد . سونوگرافی دقیق به خصوص به روش واژینال نه تنها ضایعات عضوی را مشخص می کند بلکه با تعیین ضخامت آندومتر راه درمانی را نیز تعیین می کند .

اگر ضخامت آندومتر زیاد باشد درمان با پروژسترون و یا قرص جلوگیری ارجح است و در مواردی که ضخامت آندومتر کمتر از 5 میلی متر است درمان با استروژن بهترین نتیجه را خواهد داشت .

علاوه بر خونریزی های شدید و طولانی در موارد دیگری نیز استروژن می تواند در درمان خونریزی موثر باشد . کاهش سطح استروژن سرم منجر به خونریزی های مکرر و متناوب و به مقدار کم می شود ( لکه بینی ) .

در این موارد مصرف استروژن می تواند سبب کنترل خونریزی شود . این موارد عبارتند از :

1- بیمارانی که برای پیشگیری از حاملگی قرص های با استروژن کم استفاده می کنند .

2- خونریزی بر اثر آمپول های طولانی اثر پروژسترون مثل دیوپروورا ( دپومدروکسی پروژسترون )

3- بروز آمنوره با مصرف طولانی قرص جلوگیری

4- خونریزی های غیر طبیعی در مصرف کنندگان پروژسترون زیر جلدی ( نورپلنت )

در موارد فوق قرص استروژن کونژوگه به مقدار 25/1 میلی گرم روزانه یا استروژن میکرونیزه به مقدار 2 میلی گرم به مدت 10-7 روز سبب کنترل خونریزی می شود . در صورت ادامه یا تکرار خونریزی ، مدت مصرف استروژن را می توان افزایش داد یا مقدار آن را بیشتر کرد .

اگر بیمار به درمان های فوق جواب ندهد ، لازم است سونوگرافی به خصوص سونوگرافی واژینال برای بررسی ضایعات عضوی انجام شود .

عوارض مصرف استروژن

استفاده از استروژن با مقدار زیاد ( های دوز ) خطر  ترومبوآمبولی را افزایش می دهد . مصرف بیش از یک قرص جلوگیری در روز یا مصرف استروژن تزریقی با دوز بالا احتمال ترومبوآمبولی را زیاد می کند خطر ترومبوآمبولی در صورت مصرف کوتاه مدت هورمون با دوز بالا مشخص نیست .

به هر حال ، قبل از مصرف دارو عوارض و فواید آن باید مقایسه شود . زنانی که سابقه ترومبوآمبولی یا سابقه فامیلی ترومبوآمبولی دارند ، نباید از استروژن با دوز بالا به هر شکل استفاده کنند .

 

5- داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی ( NSAIDs )

پروستاگلاندین ها در تغییرات عروقی آندومتر و برقراری هموستاز در خونریزی قاعدگی نقش مهمی دارند . غلظت پروستاگلاندین ها در ضمن سیکل قاعدگی افزایش می یابد و مقدار آن در آندومتر قاعدگی به حداکثر می رسد .

استفاده از بازدارنده های پروستاگلاندین یکی از روش های موثر در کنترل خونریزی قاعدگی است . این داروها سبب کاهش آنزیم سیکلواکسی ژناز و در نتیجه کاهش تولید پروستاگلاندین ها می شوند .

این داروها نسبت تولید ترومبوکسان A2  ( که منقبض کننده قوی عروقی است ) و پروستاسیکلین را ( که گشاد کننده عروقی است ) تغییر می دهند . در نتیجه این تغییر ، انقباض عروقی و چسبندگی پلاکت ها افزایش یافته و در نتیجه خونریزی کاهش می یابد .

مطالعه آقای فریز نشان داده که مصرف این ترکیبات 10-7 روز قبل از قاعدگی تاثیر بهتری خواهد داشت ، ولی به طور معمول این قرص ها از شروع قاعدگی مصرف می شود و تأثیر قابل توجهی در کاهش خونریزی دارد .

در یک سیکل طبیعی بازدارنده های پروستاگلاندین خونریزی قاعدگی را 40-20 درصد کاهش می دهد و در خونریزی های غیر طبیعی این کاهش بیشتر است .

در مواردی که خونریزی با تخمک گذاری همراه است و رحم ضایعه عضوی ندارد ، بازدارنده های پروستاگلاندین خط اول درمان را تشکیل می دهد .  این داروها مقدار خونریزی را در مصرف کننده های IUD نیز کاهش می دهد .

6-دسموپرسین ( Desmoprecin )

در بیمارانی که اختلال انعقادی دارند می توان از دسموپرسین یا DDAVP که 1 – دس آمینو – 8 دآرژنین وازوپرسین است استفاده کرد .

دسموپرسین با افزایش فاکتور 8 سبب کنترل خونریزی می شود . مدت اثر آن 6 ساعت است و تزریق وریدی آن ارجح است . روش تزریق به طریق زیر است :

3/0 میکروگرم برای هر کیلوگرم وزن را در 50 میلی لیتر سرم نمکی وارد می کنند و در مدت 30-15 دقیقه آهسته تزریق می کنند . روش دیگر مصرف دسموپرسین به صورت داخلی بینی است .

 

7- ترکیبات آنتی فبیرینولیتیک

اپسیلون آمینوکاپروئیک اسید ( ترانس اگزامیک اسید ) یک ترکیب آنتی فیبرینولیتیک است که برای کاهش خونریزی قاعدگی تجویز می شود .

اسید ترانس اگزامیک میزان خونریزی قاعدگی را 50 درصد کاهش می دهد و تاثیر آن در کنترل خونریزی های غیر طبیعی بیشتر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است .

در گزارش های اولیه به علت عوارض جدی در سیستم عصبی مرکزی از جمله احتمال ترومبوز در شریان مغزی و عوارض گوارشی ، مصرف آن را محدود کرده بود .

ترانس اگزامیک اسید در درمان منوراژی از جمله ، درون ویلبراند تجویز شده و نتایج مطلوبی در کنترل خونریزی داشته است .

در مطالعاتی که در سال های اخیر انجام شده ، عوارض جدی این دارو کم بوده و بیشتر به صورت تهوع ، اسهال و استفراغ گزارش شده است .این دارو به مقدار 4-3 گرم ، روزانه در 4 نوبت از روز 5-1 قاعدگی تجویز می شود و برخی ترانس اگزامیک اسید را به عنوان اولین دارو در درمان خونریزی غیر طبیعی تجویز می کنند .

 

8- دانازول

به مقدار 200 میلی گرم روزانه موثرتر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است و حتی گزارش شده از قرص جلوگیری نیز موثر تر است ولی عوارض آندروژنی آن مانع از مصرف طولانی این دارو می شود .

 

9- آگونیست های GnRH

آگونیست های GnRH سبب جلوگیری از ترشح FSH و LH از هیپوفیز و ایجاد یائسگی مصنوعی می شوند . البته آگونیست های GnRH در کنترل خونریزی های حاد موثر نیستند ، چون برای سرکوب کافی گونادوتروپین ها و جلوگیری از ترشح استروژن حداقل 4-2 هفته وقت لازم است .

این ترکیبات در درمان خونریزی های مزمن مورد استفاده قرار می گیرد .

 

موارد مصرف آگونیست های GnRH :

1- در بیماری های مزمن خونریزی دهنده و ترومبوسیتوپنی و سایر موارد اختلالات انعقادی .

2- افرادی که قرار است تحت عمل تخریب آندومتر ( Ablation ) قرار گیرند ، استفاده از این ترکیبات قبل از عمل سبب نازک شدن آندومتر می شود و نتیجه درمان بهتر خواهد بود .

3- بیمارانی که تحت عمل پیوند اعضاء قرار گرفته اند و شیمی درمانی می شوند . در صورت عدم تمایل بیمار به مصرف داروهای استروئیدی یا منع پزشکی بیمار برای مصرف استروئیدها ، می توان از آگونیست های GnRH در کنترل خونریزی استفاده کرد .

4- در بیمارانی که دچار کم خونی هستند و قرار است تحت عمل جراحی غیر فوری قرار گیرند ، با مصرف آگونیست های GnRH و ایجاد آمنوره می توان کم خونی را بر طرف کرد و احتمال تزریق خون را کاهش داد .

5- در بیماران مبتلا به لیومیومای رحمی که قرار است هیسترکتومی شوند ، با مصرف GnRHقبل از عمل و کاهش حجم رحم ، امکان هیسترکتومی واژینال فراهم می شود .

با مصرف GnRH قبل از میومکتومی به علت نامشخص شدن حدود میوم ، انجام جراحی مشکل می شود . آگونیست های GnRH به صورت داخل بینی ، زیر جلدی ، تزریق عضلانی و کاشتن زیر پوست مصرف می شوند .به علت کاهش شدید ترشح استروژن خطر کاهش تراکم استخوان ( استئوپورز ) و شکستگی استخوان در موارد استفاده طولانی از آگونیست های GnRH وجود دارد .

از این رو در مواردی که لازم است آگونیست ها به مدت طولانی مصرف شوند ، برای جلوگیری از شکستگی استخوان باید درمان هورمونی با استروژن و پروژسترون انجام شود .

ب ) درمان جراحی DUB

1– کورتاژ تشخیص ( D&C )

در خونریزی های شدید که به درمان های طبی جواب نمی دهد می توان از D&C برای کنترل سریع خونریزی استفاده کرد .

مکانیسم اثر D&C در کنترل خونریزی به خوبی مشخص نیست ، ولی به نظر می رسد برداشتن بافت شکننده آندومتر فرصت برقراری حوادث طبیعی ترمیم آندومتر را مهیا می کند . با عمل D&C سیستم انعقادی و انقباض عروقی در آرتریول های لایه بازال آندومتر تحریک شده و ترمیم لایه اپی تلیال تسریع می شود .

 

 

 

 

2- روش های تخریب آندومتر ( Ablation )

در مواردی که بیمار دچار خونریزی مزمن و طولانی است و به درمان طبی جواب نمی دهد ، می توان با تخریب آندومتر خونریزی را کنترل کرد .

در ابتدا برای تخریب آندومتر از هیستروسکوپ استفاده می شد و توسط لیزر Nd : YAG ، کوتریزاسیون ، توپ چرخشی یا الکترولوپ آندومتر تخریب می شد .

در روش های جدید تخریب آندومتر احتیاج به هیستروسکوپ نیست و از روش های زیر استفاده می شود :

1- Thermal Ballon در این روش با ایجاد گرما آندومتر تخریب می شود .

2- وارد کردن محلول نمکی گرم به داخل حفره آندومتر .

3- استفاده از کرایوپروب

4- تخریب با میکروویو

5- ایجاد حرارت با روش فرکانس رادیویی Frequency induced thermal Radio

میزان موفقیت با روش های فوق 95-60 درصد است . با مصرف دانازول و یا آانلوگ های GnRH قبل از عمل تخریب و نازک کردن آندومتر قبل از عمل میزان موفقیت بیشتر خواهد شد . در صورت عدم مصرف این داروها 44 درصد امکان عود بیماری وجود دارد .

عوارض روش های تخریب آندومتر شامل : سوراخ کردن رحم ، خونریزی ، ضایعه روده ای ، عوارض ناشی از مایع زیاد ، هیپوناترمی ، ادم ریوی ، عدم جواب به درمان و ادامه خونریزی است .

عوارض ناشی از تخریب آندومتر با عوارض هیسترکتومی قابل مقایسه است ، ولی از نظر هزینه مجموعاً ارزان تر از هیسترکتومی است .

مسئله مهم دیگر ایجاد سرطان آندومتر در نقاطی است که آندومتر کاملاً تخریب نشده و در نتیجه احتمال مخفی ماندن علایم کانسر و تشخیص دیررس آن وجود دارد .

بنابراین ، بررسی دقیق بیمار و بیوپسی آندومتر قبل از عمل تخریب آندومتر ضروری است و بیمارانی که خطر پیدایش کانسر آندومتر دارند نباید از این روش استفاده کنند .

با روش فوق در حدود 90-80 درصد خونریزی رحمی کاهش یافته و در 50-25 درصد موارد بیماران دچار آمنوره می شوند و 80-70 درصد درد قاعدگی کاهش یافته و 80 درصد بیماران به مدت 5 سال احتیاج به درمان اضافه ندارند .

علی رغم عوارض کمتر و سرعت بهبودی بیشتر با روش تخریب آندومتر ، رضایت بیماران از هیسترکتومی بیشتر بوده است .

 

3- هیسترکتومی

در مواردی که درمان طبی ، کورتاژ مکرر و تخریب آندومتر قادر به کنترل خونریزی نباشد ، هیسترکتومی انتخاب مناسبی است .

در مواردی که تصمیم به هیسترکتومی گرفته می شود ، توجه به سن بیمار و تمایل او به حفظ باروری حائز اهمیت است .

در کشور امریکا سالانه 150 هزار مورد هیسترکتومی به علت خونریزی رحمی انجام می شود که حدود 30-20 درصد کل هیسترکتومی ها را در آن کشور تشکیل می دهد . هیسترکتومی در حقیقت نمودار شکست درمان طبی است ولی در بیمارانی که خونریزی مقاوم و طولانی دارند درمان قطعی و مناسب است .

ج ) درمان هیپرپلازی آندومتر

هیپرپلازی ممکن است از نوع ساده و یا پیچیده و همراه با آتی پی سلولی باشد .

مسئله مهم در هیپرپلازی وجود و یا عدم وجود آتی پی است . هیپرپلازی بدون آتی پی در حقیقت شکل شدید شده پرولیفراسیون آندومتر است .

این نوع هیپرپلازی با انجام کورتاژ یا درمان با پروژسترون بهبود می یابد و احتمال تبدیل آن به سرطان آندومتر کم است .

انواعی از هیپرپلازی که با آتی پی همراه است سیر متفاوتی دارند . معمولاً خود به خود بهبود نمی یابند ، حتی ممکن است به مقادیر زیاد پروژسترون نیز مقاوم باشد و در صورت عدم درمان 30-10 درصد موارد تبدیل به آدنو کارسینومای آندومتر می شوند .

در حقیقت ، ضایعات آتی پی پیش قراول سرطان آندومتر است . اگر هیپرپلازی ساده با آتی پی همراه باشد در 8 درصد موارد احتمال بروز کانسر آندومتر است ، ولی همراهی هیپرپلازی گلاندولر با آتی پی 29 درصد احتمال بدخیمی دارد .

برای درمان هیپرپلازی بدون آتی پی می توان از مدروکسی پروژسترون 10 میلی گرم روزانه یا نوراتین درون 5 میلی گرم روزانه به مدت 14 روز هر ماه استفاده کرد .

روش دیگر ، مصرف قرص های ( حاوی استروژن و پروژسترون ) جلوگیری از حاملگی است . درمان قطعی بیماران مبتلا به هیپرپلازی آندومتر ( همراه با آتی پی ) هیستروکتومی است .

در بیماران جوان که تمایل به حفظ باروری دارند ، در صورت وجود آتی پی به همراه هیپرپلازی می توان از پروژسترون با مقدار بیشتر یا پروژسترون های قوی تر مثل مژسترول به مقدار 80-40 میلی گرم روزانه به مدت 6-3 ماه به طور مداوم استفاده کرد .

در صورت استفاده از درمان طبی ، بیوپسی مکرر آندومتر برای بررسی پاسخ به درمان ضروری است .در حدود 90-75 درصد بیماران به روش فوق جواب می دهند .

در صورت عدم پاسخ به درمان طبی ، بیمار باید هیستروکتومی شود . به هر حال ، اگر بیمار راضی به هیستروکتومی نیست ، باید مقدار پروژسترون را افزایش داد .

در افرادی که به درمان طبی جواب داده اند و تمایل به حاملگی دارند ، باید هرچه زودتر اقدام کنند ، چون احتمال عود بیماری وجود دارد .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی  فیبروم رحمی کیست تخمدان

منبع :کتاب خونریزی های غیر طبیعی و غیر عضوی رحم


3 comments

پاسخ دادن


logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.