درحال بارگذاری ...

تاثیر مصرف دخانیات در زایمان زودرس و سقط جنین

the-impact-of-tobacco-in-preterm-delivery-and-abortion-1200x1200.jpg

تاثیر مصرف دخانیات در زایمان زودرس و سقط جنین

نقش مصرف الکل در عقب ماندگی ذهنی نوزاد ( سندرم جنین الکلی ) مصرف مزمن الکل در مادر با پنومونی – فشار و خون – هپاتیت سیروز در راستای عوارض طبی و …. مرتبط است . همچنین می توانید نکاتی که زنان باید در خصوص تریمستر یا سه ماهه اول بارداری بدانند را مطالعه کنید.

دخانیات اهمیت بالینی

به طور کلی تخمین زده می شود 22 % از جمعیت بزرگسالان با سن 15 سال و بالاتر ، سیگار می کشند که شامل 36% از مردان و 8 % از زنان است .

در مناطق اروپایی و آمریکایی (  WHO ) دارای شیوع بالایی از مصرف دخانیات در بزرگسالان است . مقادیر متفاوتی از میزان مصرف سیگار گزارش شده است .

به طوری که در زنان با سطح درآمد پایین ( مصرف سیگار پایین تا خیلی پایین است ) و زنان با سطح درآمد متوسط و بالا ( مصرف سیگار بالا تا خیلی بالا ) است .

مصرف عمومی دخانیات در کشوری با سطح درآمد متوسط و پایین ، رو به افزایش است و اخیراً با افزایش مصرف سیگار در زنان ، که انتظار می رود تا سال 2025 به 20% برسد .

روزانه حدود 250 میلیون زن در جهان سیگار می کشند که زنان 19-18 سال بیشتر میزان ( 1/17 ) % را دارند و 26 % از آنها روزانه نصف پاکت سیگار می کشند . در طی سال های 2013-2012 در آمریکا ، متوسط مصرف سالانه سیگار در ماه گذشته در زنان 15-44 ساله ای که باردار بوده اند 4/15% بوده است .

در سال های 2013-2012 میزان مصرف اخیر سیگار ، در زنان باردار با سن 44-15 سال در سه ماهه اول 9/19 % در سه ماه دوم 4/13 % و در سه ماهه سوم 8/12 % بوده است .

در زنانی که سیگار می کشند ، در معرض آسیب بیشتری هستند و آنهایی که سطح درآمد و آموزشی پایین و در سلامت ذهن اختلال دارند ، بیشتر در معرض عوارض و خطرات سیگار در سلامت خود و فرزندان شان هستند .

زنانی که در این گروه اند بعد از اتمام بارداری تمایل کمتری به قطع سیگار دارند و بعد از زایمان نیز احتمال بازگشت مصرف سیگار بیشتر است .

 

تماس با دخانیات در دوران  بارداری با عوارض و نتایج بدی همراه است به طوری که : وزن پایین تولدزایمان زودرس محدودیت رشد از این قبیل اند .

در سال 2003 در USA ، شیوع وزن پایین تولد در افراد غیر سیگاری 17/7% در مقابل 4/12 % در افراد سیگاری بود. وابستگی به دخانیات در اثر شرایط اعتیاد مزمن نیاز به تکرار اقدامات ترک سیگار دارد.

لذا مصرف خفیف سیگار ( کمتر از 10 عدد در روز ) به هر شکل ، و در تمامی سطوح در دوران بارداری مضر است .

قطع مصرف سیگار در بارداری موجب کاهش زایمان زودرس ، تأخیر در رشد جنین ، وزن پایین تولد ، مرگ دوران پره ناتال می شود و از طرفی موجب بهبود پیامدهای نوزادی می شود .

تاثیر مصرف دخانیات در زایمان زودرس و سقط جنین
تاثیر مصرف دخانیات در زایمان زودرس و سقط جنین

 

پاتوفیزیولوژی

دود دخانیات شامل هزاران ترکیب مضر است که می تواند عوارض بدی داشته باشد . بیشترین ترکیباتی که حدس زده می شود مضر باشند نیکوتین و منوکسید کربن است .

نیکوتین از جفت عبور کرده و در صورت افزایش سطح خونی در مادر به بیش از 15 % در خون جنین قابل شناسایی خواهد بود .

همچنین سطح غلظت نیکوتین در مایع آمینوتیک 88 % بیش از سطح پلاسمایی مادر است . عملکرد نیکوتین شامل انقباض عروقی و کاهش جریان خون در شریان رحمی است .

منوکسید کربن سریعاً از جفت عبور کرده و سطوح اندازه گیری شده در خون جنین 15 % بیشتر از سطوح خونی مادر است ، همچنین دارای تمایل اتصالی بالاتر به HB نسبت به اکسیژن است که موجب تشکیل کربوکسی هموگلوبین می شود و این موجب شیفت منحنی تفکیک اکسیژن به سمت چپ می شود که متعاقباً دسترسی بافت های جنینی به اکسیژن کاهش می یابد . سطوح سیانید در گردش خون سیگاری ها بالاتر است.

 

 

سیانید ماده ای سمی برای تقسیم سریع سلول است . علاوه بر این سیگاری ها به علت تغذیه نامناسب ، مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر ، با پیامد های بالینی نامناسبی در دوران بارداری مواجه اند .

 

غربالگری برای تماس با دخانیات و افزایش ترک دخانیات

اقدامات ترک سیگار در زنان باردار منجر به کاهش تولد نوزادان با وزن پایین و مرگ های دوران پره ناتال ، مشکلات کمتر در زمینه شناختی شخصیتی نوزادی و کودکی ، و فواید مهمی در سلامت مادران می شود .

زنانی که سیگار را حتی در هفته 30 بارداری قطع می کنند وزن موقع تولد بالاتری نسبت به زنانی که قطع نکرده اند ، دارند . در مقابل قطع سیگار به نظر تاثیر کمی در بهبود تأخیر رشد جنین داشته است .

اقدام قطع سیگار باید جزیی از مراقبت در دوران بارداری باشد . زنان در این دوران تمایل بیشتری به قطع سیگار نسبت به سایر زمان ها در دوران زندگی شان دارند .

انجام مشاوره در مطب به مدت 15-5 دقیقه ، توسط یک فرد آموزش دیده در مورد مطالب اختصاصی مرتبط با بارداری موجب افزایش قطع سیگار شده است . آزمایش در اقدامات 5 مرحله ای ( 5SA ) موثر بوده است :

1- پرسش از زنان باردار توسط سئوالات چند گزینه ای ( MCQ ) در مورد شرایط سیگار کشیدن موجب بهبود رک گویی بوده است .

2- توصیه صریح زنان به قطع سیگار توسط پیام های مثبت و همچنین گفتن فواید آن برای نوزاد و خانواده اش – یادآوری خطرات مرتبط با ادامه سیگار کشیدن و تشویق زنانی که در قطع سیگار مصمم اند با یادآوری فواید ناشی از قطع سیگار .

3- ارزیابی تمایل زنان به ترک سیگار در 30 روز آینده ؛ اگر زنان خواهان سعی در ترک سیگار باشند ، فرد کمک کننده باید اورا به مرحله بعد حرکت دهد . ارزیابی زنان که تمایل به ترک سیگار ندارند . توصیه و کمک باید به جلسه بعدی موکول شود .

 

 

4- ارائه مطالب خود ساخته برای قطع سیگار که شامل پیامد های انگیزشی و اعتماد و اطمینان به حمایت از قطع سیگار .

الف ) برای آن دسته از زنانی که اعتقاد دارند ترک سیگار ممکن است عواقب بدی برایشان داشته باشد پیشنهاد و تشویق به استفاده از روش های حل مشکل و مهارت ها و اجتناب از ( شرایط محرک )

ب ) ترتیب دادن حمایت های اجتماعی توسط محیط – درخواست کمک از خانواده و دوستان – همکاران و افرادی که بیشتر احتمال حمایت از فرد در ترک سیگار را دارند .

ج ) مهیا کردن حمایت های اجتماعی به عنوان قسمتی از درمان – به این معنی که مشاور به عنوان یک مشوق ، ارتباط دهنده مراقبت ها و اهمیت آن و تشویق بیمار به صحبت کردن در مورد مراحل ترک سیگار باشد .

5- ترتیب پیگیری : شرایط سیگار کشیدن باید در طی بارداری بررسی شود . ترتیب دادن فرصت هایی برای تبریک و حمایت از موفقیت ها و پافشاری در مراحل قطع سیگار و توصیه به آن هایی که هنوز در فکر قطع سیگار هستند .

کمک های دارویی ترک شامل درمان با جایگزینی نیکوتین ( NRT ) وارنسیلین ، یا بوپروپیون ، آهسته رهش به عنوان داروهای خط اول در عموم مردم و افراد غیر باردار موثر است .

استفاده از این داروها به علت نتایج غیر قطعی در سالم بودن و موثر بودن آن ها در دوران بارداری ، هنوز به شکل روتین توصیه نمی شود .

( NRT ) درمان با جایگزینی نیکوتین توسط چسب های پوستی ، اسپری بینی ، آدامس های جویدنی یا مکیدنی در دسترس هستند .

در صورت استفاده در بارداری ، باید حتماً در مورد عوارض جانبی نامشخص ، هشدار داده شود . بوپروپیون آهسته رهش به عنوان یک داروی ضد افسردگی آتیپیک توسط FDA جهت ترک سیگار ، تایید شده است .

این دارو در افراد با بولمپا – بی اشتهایی عصبی – استفاده هم زمان از داروی مهار کننده . منو آمینو اکسیداز  در طی 14 روز اخیر – یا سابقه تشنج ، منع مصرف دارد .

 

 

این دارو در بسته های سیاه که هشدار دهنده در رابطه با داروهای ضد افسردگی با تمایل به خودکشی در کودکان – بالغین و جوانان کمتر از 24 سال است . ارائه می شود .

در میان عموم جامعه وارنسیلین به عنوان یک داروی ترک سیگار شناخته شده است و علائم جدی عصبی – روانی ، در صورت مصرف با بی قراری ، افسردگی ، تمایل به خودکشی مرتبط بوده است .

در سال 2008 ، FDA مصرف آن را در افراد با سابقه بیماری روانی هشدار داد . امروزه ، اداره بر اساس خویشتن داری با استفاده از تأکیدات ملموس و محسوس به تشویق تمایل های شخصیتی ، یکی از تکنیک های موفق در ترک سیگار بوده است و به عنوان یک ابزار انگیزشی برای فائق آمدن به سایر وابستگی ها ( شامل الکل – مواد مخدر ) مطرح شده است .

در 4 آزمون تصادفی شده کوچک و در یک مطالعه سیستماتیک موردی ، که در مورد مقاله مدیریت احتمالی در بارداری چاپ شده است میزان افزایش ترک سیگار و فواید قطع سیگار در کاهش عوارض بر بارداری را نشان داده است .

به هر حال تعمیم دادن این مطالعه در ایالت متحده در جمعیتی است که به گروه کم درآمد اجتماعی اقتصادی محدود شده است .

در آمریکا کافی بودن قدرت این مطالعات تصادفی کنترلی ، عموماً نیاز به تعیین موثر بودن و صرفه اقتصادی این مداخلات دارد .

در حال حاضر با افزایش نسبت افراد سیگاری استفاده از سیگارهای الکترونیکی ، که هم در جهت دریافت نیکوتین و هم در جهت تلاش در ترک سیگار مشاهده می شود .

داده های محدودی در مورد مصرف سیگارهای الکترونیکی  در بارداری وجود دارد . اضافه بر نیکوتین بعضی از این سیگارها ممکن است حاوی مواد شیمیایی مانند نگهدارنده ها باشند .

زنان باردار نباید از این سیگارها استفاده کنند .

 

 

ACOG و سایر انجمن ها شامل مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها اداری تعدادی از منابع جهت کمک به ارائه کنندگان مشاوره در اداره سیگاری ها در بارداری وجود دارند .

 

عوارض

زنانی که در طی بارداری سیگار می کشند با افزایش سقط ، حاملگی خارج از رحم ، محدودیت رشد جنین ، جفت سرراهی ، دکولمان جفت ، زایمان زودرس ، پارگی زودتر از موعد پرده ها و وزن کم تولد مواجه هستند .

به طور کلی میزان مرگ و میر پره ناتال در افراد سیگاری 150 % بیشتر از افراد غیر سیگاری است . فرزندان مادران سیگاری با عوارض بیشتری در دوران کودکی مواجه اند .

ارتباط قوی بین مصرف سیگار مادر و سندرم مرگ ناگهانی اطفال وجود دارد . تماس با دود سیگار در دوران قبل و بعد از تولد همچنین با افزایش کاهش عملکرد ریه ها ، عفونت های تنفسی ، آسم کودکی مرتبط بوده است .

در مطالعات اخیر در فرزندان مادران سیگاری ، افزایش ابتلا به چاقی حدس زده می شود . علاوه بر این تماس قبل از تولد با دخانیات موجب تاثیر روی شخصیت نوزاد مثل افزایش تحریک پذیری و هیپر تونی می شود .

اختلالات شناختی و شخصیتی در اواخر دوران کودکی  بالغین با افزایش در نقص توجه – اختلالات بیش فعالی – اختلالات هدایتی در ارتباط با تماس دود سیگار در دوران رحمی مطرح شده است .

 

پیگیری و جلوگیری

تشخیص زنان باردار که سیگار می کشند ضروری است و ایده آل این است که در قبل از بارداری شناسایی شوند تا ریسک های مرتبط با سیگار و همچنین فواید ترک سیگار تأکید شود .

کوتینین ( cotinine ) یک متابولیت نیکوتین است که یک روش در ارزیابی دقیق تماس با نیکوتین است و در ادرار اندازه گیری می شود و به عنوان یک روش مقرون به صرفه در برنامه ترک سیگار استفاده می شود .

مطالعات بیانگر میزان بالاتر موفقیت در شرکت کننده هایی که آگاه از توانایی اندازه گیری توسط سنت های بیوشیمیایی بوده اند ، هستند .

احتمال بازگشت به مصرف سیگار بعد از زایمان بالا است و در سال اول بعد از زایمان 60-50 % ذکر شده است .

مشاور باید بعد از زایمان نیز ادامه یابد و در هر ویزیت بعد از زایمان با پیام های صریح و روشن در ارتباط با فواید آن برای بیمار ، فرزندش و خانواده در راستای قطع سیگار ، هدایت شود .

در صورت نیاز به درمان دارویی می توان در طول شیردهی آن را توصیه کرد . البته با آگاهی از در نظر گرفتن مقادیر کمی از دارو که نیز ترشح می شود . در مقایسه با افزایش خطر مرتبط با سندرم مرگ ناگهانی اطفال – عفونت های شخصی و آسم و گوش میانی در ارتباط با ادامه مصرف سیگار در نظر گرفته شود .

 

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

به منظور تعیین وقت و نوبت ویزیت در ساعت 15 الی 19 تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی سقط فیبروم رحمی کیست تخمدان

 

منبع : کتاب پروتکل بارداری پرخطر

 

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.