درحال بارگذاری ...

همه چیز درباره آمادگی جسمی قبل از باردار شدن

physical-fitness-before-getting-pregnant--1200x1200.jpg

آمادگی جسمی قبل از باردار شدن

حاملگی فقط یک روی داد بدنی نیست ، بلکه یک سفر است  و قبل از عزیمت کردن به هر سفری ، هر ماجرایی ، شما باید در بهترین شرایط باشید ، در این صورت شما می توانید از هر لحظه این تجربه جدید ، لذت ببرید . تصور کنید قصد دارید دو هفته در جاده ای پیاده روی کنید و ماه هاست که ورزش نکرده اید . شما ممکن است مجبور باشید ساعت های زیادی را برای به پایان رساندن یک پروژه در موعد مقرر ، کار کنید و با فراهم کردن غذا از نزدیکترین رستوران دارای غذای آماده ، زندگی کنید . ممکن است وقتی که کار طاقت فرسا بالاخره تمام شد ، شما بخواهید چند روز اول را بخوابید به جای این که به فعالیت های فیزیکی و احساسی بپردازید . به همین صورت ، شما باید جهت سفر حاملگی نیز آمادگی جسمانی داشته باشید .

 

بیشتر خانم ها از اهمیت این موضوع که زمانی که در نظر دارند باردار شوند ، باید سالم باشند مطلع هستند .

اما از کجا می توانید بفهمید که سالم هستید ؟

شما چه چیزهایی را باید تغییر دهید ، افزایش دهید ، کاهش دید ، شروع کنید ، متوقف کنید یا چک کنید ؟

آیا مهم است که در بهترین شرایط جسمانی باشید ؟ این به چه چیز شباهت دارد ؟ چگونه شما می توانید به بهترین شرایط فیزیکی برسید ؟

این سئوال ها و سئوال های دیگر ممکن است از ذهن شما بگذرد . در صفحات بعدی ، پیشنهادهایی در مورد اینکه برای آمادگی جهت باردار شدن به چه قسمت هایی باید توجه کرد ، ارائه می گردد . به خاطر داشته باشید که هرگونه تغییرات مثبت در جهت داشتن روح و جسم سالم ، تاثیر مثبت بر روی شما و کودکتان خواهد داشت . بعد از همه ی این بحث ها ، هدف شما این است که یک بارداری و نوزاد سالم تر ، و خوشحال تر داشته باشید .

همه چیز درباره آمادگی جسمی قبل از باردار شدن
همه چیز درباره آمادگی جسمی قبل از باردار شدن

 

 

در واقع این یک راه خوب جهت شروع است : به خودت بگو که تو می خواهی که یک نوزاد سالم و یک تجربه حاملگی شادآور داشته باشی . این امر منجر به آغاز راهکردهایی در راستای پرورش یک تفکر مثبت می شود . سپس تو می توانی از خودت سوال کنی (( آیا من در سلامتی به سر می برم و شیوه زندگی سالمی دارم ؟)) و اگر این طور نیست : (( چگونه می توانم به سمت سالم تر بودن تغییر یا پیشرفت نمایم ؟))

فراموش نکن که از همسرت بپرسی آیا او تصور می کند شیوه زندگی اش به اصلاح کردن نیاز دارد یا ندارد . در این ماجرا شما با هم هستید و برخی تغییرات در عادات زندگی تاثیر مفیدی بر روی سلامتی خانواده خواهد گذاشت. تغییر دادن یک عادت در زندگی ، زمانی که شما باردار نیستید بسیار راحت تر می باشد .

 

تغییر دادن عادت های مضر :

عادت های زندگی  که برای تندرستی زیان آور می باشند شامل سیگار کشیدن ، مصرف الکل یا سایر داروها ، پر خوری و کم خوری ، تلاش نکردن در جهت کاهش استرس می باشند . اگر تصور می کنی که دارای برخی عادت های مضر هستی ، اولین چیزی که باید فرا بگیری این است که نباید این مسیر را به تنهایی طی کنی . منابعی به منظور کمک رسانی برای تغییر یافتن تو وجود دارد .

 

استعمال دخانیات و حاملگی :

امروزه ، هر کسی از ضررهای مصرف سیگار مطلع می باشد . مشکلاتی که به علت سیگار کشیدن برای سلامتی افراد به وجود می آید حتی ممکن است ، اگر خود فرد سیگاری نباشد اما در نزدیکی کسی که سیگار می کشد سکونت داشته باشد یا کار کند ، اتفاق بیفتد .

 

 

همه چیز درباره آمادگی جسمی قبل از باردار شدن
همه چیز درباره آمادگی جسمی قبل از باردار شدن

 

 

موضوعی که احتمال دارد شما از آن بی خبر باشید این است که اثراتی که سیگار بر روی خانم ها دارد با آقایان متفاوت است . استعمال سیگار ممکن است سطوح هورمونی را تغییر دهد ، که خود می تواند بر روی باروری اثر بگذارد ، منجر به سقط یا منوپوز زودرس گردد . همچنین می توان در مصرف ویتامین B توسط نوزاد که برای تولید طبیعی هورمونی لازم است ، تداخل ایجاد نماید .

مصرف سیگار اثرات بسیار مضری بر روی جنین می گذارد . زمانی که یک زن باردار دود سیگار را استنشاق می کند ، منو کسید کربن موجود در آن از میزان اکسیژن خونش می کاهد . بنابر این اکسیژنی که برای رشد جنین حیاتی است کمتر به او می رسد . نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می شوند ممکن است دچار اختلالات تنفسی ، خواب و اشکال در یادگیری باشند و در کل جثه کوچک تری داشته باشند . کوچکتر شدن قد و وزن ، خود می تواند عاملی برای افزایش استعداد ابتلا به بیماری یا حتی مرگ باشد .

 

 

کمک کردن به ترک دخانیات قبل از بارداری :

همه ما می دانیم که ترک کردن سیگار کار آسانی نیست . اما شما قادر به انجام آن هستید . تصمیم برای حامله شدن و داشتن یک نوزاد سالم باید یک محرک فوق العاده باشد . اگر تلاش های خودتان به نتیجه نرسید از دیگران یاری بخواهید . از افرادی که قبلاً سیگاری بوده اند ، بپرسید چه عاملی به آنها کمک کرده است و از اطلاعات کارکنان مراقبت های بهداشتی آگاه شوید . قبل از این که باردار شوید در مورد اینکه چه شیوه هایی برای ترک کردن یا کاهش دادن مصرف سیگار به شما کمک می کند ، با دکتر خود صحبت کنید . هدف خود را در این قرار دهید که حداقل سه ماه قبل از تلاش برای باردار شدن ، مصرف سیگار را قطع کنید .

اگر قبل از بارداری قادر به ترک سیگار نیستید ، دانستن این موضوع اهمیت دارد که حتی کاستن از مصرف سیگار طی حاملگی ، یا بهتر از آن ، قطع سیگار می تواند مفید باشد . هرگونه کاهش در میزان دود سیگار در ریه های شما ، بدین معنی است که اکسیژن بیشتری به نوزادتان خواهد رسید .

در اینجا پیشنهاداتی برای تلاش به منظور ترک سیگار آورده شده است ،  در صورتیکه که شما هنوز باردار نشده اید  برای صحبت کردن با دکترتان راجع به موارد زیر تلاش کنید :

  • یک کلاس آموزشی برای قطع مصرف سیگار
  • تجویز تکه کاغذ حاوی نیکوتین ، که حاوی نیکوتینی است که در زمان خاصی رها می شود و از طریق پوست شما انتقال می یابد . این کاغذ به طور خاص نباید در حاملگی استفاده شود . کاغذ میزان نیکوتینی که بدن شما نیاز دارد را بدون دود و سایر سموم نگهداری خواهد کرد .
  • تصور می شود که درمان دارویی با داروهای ضد افسردگی در اغلب موارد نیاز به مصرف نیکوتین را کاهش می دهد ( همچنین به طور اختصاصی نباید طی حاملگی استفاده شود ) .

 

الکل و داروها :

شما ممکن است از نوشیدن یک لیوان شراب همراه با شام یا یک لیوان آبجو در انتهای یک روز کاری یا در انتهای یک هفته پر مشغله لذت ببرید .شما حتی ممکن است گاهی اوقات ماری جوانا استعمال کنید .شاید از دانستن این مسئله که چقدر این عادت ها زیان آور هستند ، تعجب کنید . جواب این است : اگر شما در نظر دارید که بچه دار شوید ، مصرف هر میزان الکل یا داروی غیر مجاز به علت اثرات قابل توجهی که بر روی بارداری دارد ، توصیه نمی شود . مطالعات نشان دادن که مصرف زیاد الکل یا از دست دادن کنترل در اثر آن می تواند اختلالاتی در رشد ارگان های اصلی جنین ایجاد کند . مصرف داروها علاوه بر اثرات زیان آوری که بر روی سلامت نوزاد می گذارد ، می تواند بر روی نحوه سازگاری بدن با حاملگی و میزان توانایی برای مراقبت از نوزاد نیز تاثیر بگذارد .

کمک کردن به ترک مصرف الکل و داروها قبل از بارداری :

مهمترین زمان برای قطع مصرف الکل یا داروها قبل از تلاش برای بارداری است . و سپس شما باید تصمیم بگیرید که در طول دوره بارداری از مصرف این موارد خودداری کنید . ممکن است ترک کامل دشوار باشد ،رهایی یافتن از عادتی که شما برای مدتی داشته اید ممکن است تا حدی برای شما استرس آور باشد .

اما استرس حاملگی می تواند دست کشیدن از این عادت ها را مشکل تر سازد ، به مانند استعمال سیگار ، تحمل کردن استرسی که در اثر قطع مصرف ایجاد می شود ، قبل از بارداری آسان تر می باشد . از همسرتان بخواهید که در این امتناع کردن ، شما را همراهی کند تا بتوانید یکدیگر را حمایت کنید . به طور مکرر به خود یادآوری کنید که با دست کشیدن از داروها یا الکل طی حاملگی ، شما آنچه را که از عهده تان بر می آید تا نوزاد سالمی داشته باشید ، انجام داده اید .

طی تلاش برای ترک مصرف الکل یا داروها ، شما ممکن است متوجه اعتیادتان بشوید . در واقع اعتیاد به داروهای غیر مجاز یا الکل یک بیماری است و به درمان طبی ویژه توسط یک متخصص نیازمند است . اگر نسبت به مسئله اعتیادتان شک دارید از مراقب های بهداشتی خود کمک بگیرید .

 

تفکر برای به خاطر آوردن :
هر آنچه که شما در زمان حاملگی انجام می دهید ، نوزادتان نیز انجام می دهید ، نوزادتان نیز انجام می دهد .
سعی کنید که تصور کنید نوزادتان یک لیوان کوچک آبجو همراه شام می نوشد یا همراه با قهوه ، یک سیگار می کشد

منبع : کتاب مراقبت های دوران بارداری

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات یا تعین وقت همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.