درحال بارگذاری ...

یکی از دلایل عدم حاملگی زنان می تواند مشکلات باروری مردانه باشد

one-of-the-reasons-why-women-are-not-pregnant-can-be-mens-fertility-problems-1200x1200.jpg

یکی از دلایل عدم حاملگی زنان می تواند مشکلات باروری مردانه باشد قبل تر در سایت دکتر زنان به مساله دلایل زایمان زودرس چیست ؟  چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟ و چگونه برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنیم ؟ پرداخته ایم شما همچنین میتوانید مطالب اختصاصی درباره زایمان طبیعی و زایمان سزارین را در این بخش ها بخوانید با ما همراه باشید .

زمانی که یک زوج در باردار شدن مشکل دارند ، هر دوی آنها باید مورد معاینه قرار بگیرند و ارزیابی شوند .یک متخصص غدد در مورد سیستم تولید مثل یا یک آندرولوژیست ( متخصص در ناباروری مرد ) سعی می کند تا مشخص نماید آیا اسپرم همسر شما سالم است ، شکل مناسبی دارد ، حرکت می کند و فراوان است ، به این ترتیب مایع منی نرمال است .

اگر هر کدام از این موارد اشکال دارد ، آزمون های اضافی شاید بتواند عفونت ها ، عدم تعادل هورمونی ، یا مشکلات دیگر را مشخص نماید .

بیشتر مشکلات ، قابل اصلاح هستند و به این ترتیب هر دوی شما قادر خواهید بود به هدف خود که بچه دار شدن است ، ادامه دهید .

ارزیابی باروری مرد به وسیله آنالیز مایع منی می باشد . یک ظرف استریل به همسر شما داده خواهد شد و از او خواسته می شود به یک اتاق مخصوص برود .

او نیاز به استمناء دارد تا مایع منی به ظرف وارد شود . اسپرم مرد باید مورد آنالیز قرار گیرد تا مشخص شود آیا آنها سالم هستند و آیا تعداد کافی اسپرم در مایع منی وجود دارد .

اگر این روش برای همسر شما مطلوب نیست و همسرتان با استمناء احساس ناراحتی می کند و یا به دلایل مذهبی از انجام آن منع شده است ، می توان در خانه پس از نزدیکی و دست کشیدن از آن قبل از انزال ، یا با استفاده از یک کاندوم تایید شده از لحاظ آزمایشگاهی ، این نمونه را به دست آورد .

همسر شما باید دستورات ویژه ای را رعایت کند تا مطمئن شود نمونه ای که به دست آورده است ، تا حد امکان غیر آلوده است .

 

یکی از دلایل عدم حاملگی زنان می تواند مشکلات باروری مردانه باشد
یکی از دلایل عدم حاملگی زنان می تواند مشکلات باروری مردانه باشد

 

روش دست کشیدن قبل از انزال ، نمونه کوچک تری را فراهم می کند و ممکن است نمونه شما با باکتری واژن آلوده شود . زمانی که نمونه جمع آوری و به آزمایشگاه فرستاده شد ، آنالیز مایع منی آغاز می گردد . اسپرم از لحاظ تعداد ، شکل ، حرکت و وجود عفونت ارزیابی می شود . اسپرم دارای شکل مناسب و متحرک یک نشانه خوب جهت باروری مرد است .

تعداد کم اسپرم و توانایی برای انزال

گاهی اوقات متخصص فقط تعداد کمی اسپرم در نمونه پیدا می کند . تعداد کم اسپرم لزوماً از باروری جلوگیری نمی کند .

شمارش اسپرم ، تعدادی از اسپرم های فعال در یک مقدار مشخص مایع منی می باشد و میزان نرمال آن معمولاً بین 20 تا 150 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر می باشد .

هر چند ، حاملگی می تواند با تعداد بسیار کمتر اسپرم نیز رخ می دهد . اگر شمارش اسپرم پایین است ، آندرولوژیست ، با استفاده از سونوگرافی و اشعه x ، ساختار سیستم تولید مثل را بررسی می کند تا ببیندآیا مانعی بر سر راه اسپرم جهت ترک بیضه ها و انزال یافتن وجود دارد .

آسیب ساختمانی به وازدفران ها  ، که مجاری ، یا لوله هایی هستند ، که از بیضه ها به پنیس می روند و برای انزال اسپرم ضروری هستند ، شایع ترین علت شمارش پایین اسپرم است .

وازدفران ها شاید از روی عمد به منظور عقیم سازی فرد بسته شده باشند مثلاً وازکتومی ، یا به علت عمل جراحی غیر مربوط قبلی بسته شده اند .

یا آنها به وسیله بیماری منتقله از راه جنسی یا موارد دیگر مسدود شده باشند . در بعضی موارد ، اندرولوژیست شاید قادر باشد انسداد را در هنگام تشخیص ، باز کند درسایر موارد ، عمل جراحی کوچک در ترمیم وازدفران های مسدود می تواند موفق عمل کند .

 

یکی از دلایل عدم حاملگی زنان می تواند مشکلات باروری مردانه باشد
یکی از دلایل عدم حاملگی زنان می تواند مشکلات باروری مردانه باشد

 

گاهی اوقات اسپرم به نظر طبیعی می آید به استثناء اینکه نمی تواند حرکت کند . اگر این قضیه ثابت شود ، متخصص می تواند یک نمونه از اسپرم را که مستقیماً از بیضه ها استخراج شده است مورد بررسی قرار دهد تا ببیند آیا اسپرم که از آنجا خارج شده می تواند به طور طبیعی حرکت کند .

برخی آقایان اسپرم فاقد عملکرد در انزال خود دارند اما در بیضه هایشان اسپرم دارای عملکرد است .

تصور می شود این بدین علت باشد که مواد شیمیایی در مایع منی وجود دارد که معمولاً مضر نیستند ، اما به علت ناشناخته ، در موارد خاصی خطرناک می شوند .

داشتن اسپرم فراوان مهمترین فاکتور در نازایی مرد نیست . مواردی که دارای اهمیت یکسان هستند شامل حرکت و توانایی اسپرم برای نفوذ به تخمک است .

اسپرم باید بتواند به سمت جلو حرکت کند و زونا یا پوشش تخمک ، را پاره کند . اسپرمی که انزال یافته است از طریق آکروزوم به داخل تخمک نفوذ می کند ، اسپرم سرعت می گیرد ، مرحله ای که capacitation نام دارد و آنزیم های هضم کننده را از کلاهک آکروزوم که در  سر  یا نوک اسپرم است ، آزاد می کند .

آنزیم های هضم کننده به اسپرم اجازه می دهند که از پوشش تخمک عبور کند و تخمک را بارور نماید .

درمان ناتوانی در انزال

برخی از مردان قادر به انزال نیستند . ناتوانی در انزال می تواند . در اثر مشکلاتی نظیر دیابت ، عمل جراحی روی غده پروستات یا اورترا ، داروهای ضد فشار خون یا داروهای دیگر ، آسیب به طناب نخاعی ، درمان کانسر ، یا ناتوانی جنسی ایجاد گردد .

برای برخی از این موارد ، منخصص باروری می تواند از تحریک الکتریکی استفاده کند تا باعث انزال شود یا برای داشتن اسپرم از عمل جراحی استفاده کند .

 

 

 

 

درمان تعداد کم اسپرم

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، عدم وجود اسپرم یا شمارش پایین اسپرم می تواند در اثر فاکتورهای مختلفی نظیر اخلالات مایع منی ، انسداد ساختمانی بیضه ها که قابل ترمیم نیست ، عدم تعادل هورمونی ، ناتوانی در انزال ، یا ناتوانی اسپرم برای نفوذ به تخمک و بارور کردن آن ایجاد شود .

بارور شدن نیاز به یک سری واکنش های شیمیایی دارد که اجازه می دهد یک اسپرم به یک تخمک نفوذ کند . اگر این واکنش ها اتفاق نیفتد ، می توان یک اسپرم را از مایع منی یا بیضه ها جمع آوری کرد به طور مستقیم به هر تخمک بالغ تزریق کرد تا جنین ایجاد شود . این یک نوع روش تکنولوژی کمک به باروری است ، که ما در ادامه در مورد آن بحث خواهیم کرد .

تکنولوژی های کمک به باروری

ممکن است حتی پس از معاینه و درمان ، شما هنوز قادر به باردار شدن نباشید . زمانی که یک اندیکاسیون طبی وجود دارد ، پزشک شما یا متخصص باروری توصیه به درمان های پیشرفته باروری می نماید ، که به آنها تکنولوژی های کمک به باروری ( ART ) می گویند .

این تکنولوژی ها از روش های بسیار تکنیکی و تبحر پزشکی استفاده می کنند تا زوج را قادر نمایند صاحب نوزادی شوند که از لحاظ بیولوژیکی به آنها تعلق دارد .

در مواردی که مشکلات نازایی پیچیده تری وجود دارد ، نظیر کیفیت پایین اسپرم یا تخمک ، می توان از این تکنولوژی ها جهت کمک به باردار شدن زوج ها حتی در شرایطی که خودشان فکر می کنند این امر غیر ممکن است ، استفاده کرد .

ART به بسیاری از زوج ها کمک می کند تا در شرایطی که استفاده از هر روش طبیعی دیگر ناموفق بوده است ، بچه دار شوند .

 

 

 

این تکنولوژی ها واقعاً معجزه آسا هستند . اگر پزشک یا متخصص باروری شما پیشنهاد کرده است که این روش را برای بچه دار شدن به کار ببندید ، او قادر خواهد بود شما را به سازمان هایی که برای کمک به زوج ها جهت بچه دار شدن با این تکنولوژی ها اختصاص داده شده است ، ارجاع دهد . این تشکیلات ، مواد به روز شده زیادی را برایتان فراهم خواهد کرد تا به شما کمک نماید این گام بعدی را بفهمید .

پایه های باروری در خارج از بدن

تکنو لوژی های کمک به باروری به سرعت تغییر می کنند ، هرچند ، هسته تکنولوژی همان طور باقی می ماند و بر پایه باروری در خارج از محیط بدن می باشد . اگر شما تحت درمان به روش IVF هستید ، باید برای القاء تخمک گذاری دارو دریافت کنید تا منجر به تحریک تخمدان های شما شود تا چندین تخمک رشد کنند و اندومتریوم شما برای لانه گزینی آماده شود .

وقتی تخمک ها رسیده شده اند ، به روش جراحی برداشته می شوند . همسر شما ، به روش انزال یا خارج کردن اسپرم از بیضه ها به روش جراحی ، اسپرم تولید می نماید .

تخمک ها و اسپرم در یک ظرف مخصوص مخلوط می شوند و یا اسپرم ها به طور مستقیم به چندین تخمک تزریق می شوند . این مخلوط زیر یک میکروسکوپ برای شواهد باروری دیده می شود .

چون چندین تخمک و چندین اسپرم با یکدیگر هستند ، شما می توانید بیشتر از یک جنین داشته باشید . پس از چند روز ( بر حسب سن شما ) ، دو تا پنج جنین انتخاب شده ، در یک کاتتر جاگذاری و از راه واژن به رحم شما تزریق خواهند شد .

موارد اضافی را می توان برای استفاده احتمالی بعدی ، اگر این تلاش برای بارداری موفقیت آمیز نبود ، یا اگر یک حاملگی دیگر مورد نظر بود ، فریز کرد .

 

 

 

دوهفته پس از این که جنین در رحم لانه گزینی کرده است ، آزمون خونی حاملگی انجام خواهد شد تا تعیین شود آیا هیچ جنینی به طور موفقیت آمیز در دیواره رحم لانه گزینی کرده است . بیان قطعی این جمله که (( شما باردار هستید ! )) به سه هفته بیشتر زمان نیاز دارد ، تا بتوان با سونوگرافی ، جنین جایگزین شده را دید .

ART نسبتاً موفق عمل کرده است . امروزه تقریباً  زوج ها که برای ART تلاش می کنند صاحب بچه یا بچه ها می شوند . برای این که بسیاری از خانم ها در سنین 50-40 و 60-50 سالگی خود موفق به حامله شدن شده اند ، چه به روش IVF  یا تخمک دهنده ، مراکز کنترل بیماری ، داده های آماری این گروه از مادران را جمع آوری می کنند .

حامله شدن

حامله شدن می تواند ” یک پیاده روی در پارک ” یا ” یا یک نبرد دشوار ” و هرچه بین آنها است ، باشد .

هرچند باردار شدن شما ، گام آشکار بعدی در سفر شما می باشد . آرزوی ما برای شما این است که این ، یک اتحاد پر نشاط و شروعی شگفت آور برای یک زندگی جدید باشد .

 

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

 

منبع : کتاب مراقب های دوران بارداری

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.