درحال بارگذاری ...

روش های تشخیص خونریزی های غیرطبیعی در زنان

methods-of-diagnosis-of-abnormal-bleeding-in-women-1200x1200.jpg

 

روش های تشخیص خونریزی های غیر طبیعی در زنان

درمان خونریزی های غیر عضوی رحم ( DUB )

قبل از مطالعه این مطلب بهتر است بخوانید : علایم فرضی حاملگی ، علایم احتمالی حاملگی ، علایم قطعی حاملگی

همچنین در سایت دکتر زنان بخوانید : تعیین تاریخ تقریبی زایمان و بررسی مشکلات شایع دوران حاملگی

1– مطالعات تصویر برداری

روش های تصویر برداری در تشخیص علت خونریزی به خصوص خونریزی های همراه با تخمک گذاری مفید است .

 

الف ) سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن کمک زیادی در تشخیص علت خونریزی های همراه با تخمک گذاری از جمله لیومیومای ساب موکوس و پولیپ آندومتر می کند .

 

ب ) سونوگرافی واژینال

سونوگرافی اگر به روش واژینال انجام شود ، دقت تشخیص بیشتری خواهد داشت . با تعیین ضخامت آندومتر با کمک سونوگرافی واژینال می توان در مورد درمان بیماران نیز تصمیم گرفت .

در سنین بلوغ و باروری اگر ضخامت آندومتر کمتر از 5 میلی متر باشد ، نمودار کمبود استروژن است و در این موارد مصرف مواد پروژسترونی تاثیر مثبتی در درمان نخواهد داشت و خونریزی را شدیدتر می کند .

اگر در سنین قبل از یائسگی و یائسگی ضخامت آندومتر کمتر از 4 یا 5 میلی متر باشد ، احتمال هیپرپلازی و یا سرطان آندومتر خیلی کم است و به ندرت احتیاج به بیوپسی آندومتر است و اگر ضخامت آندومتر بیشتر از 12 میلی متر باشد ، حتی اگر از نظر بالینی احتمال بد خیمی رحم کم باشد ، لازم است نمونه برداری از آندومتر انجام شود .

 

روش های تشخیص خونریزی های غیرطبیعی در زنان
روش های تشخیص خونریزی های غیرطبیعی در زنان

 

ج ) سونوهیستروگرافی

سونوهیستروگرافی ( سونوگرافی با تزریق محلول نمکی ) به نام SIS نیز گفته می شود : این روش دقت بیشتری از سونوگرافی ترانس واژینال دارد و ارزش تشخیص آن با هیستروسکوپی برابر است .

دقت سونوهیستروگرافی در تشخیص ضایعات رحم بیشتر از MRI نیز است . البته باید توجه داشت که  MRI دقیق ترین روش برای تشخیص میومای زیر مخاطی است ، ولی در تعیین ضایعاتی مثل پولیپ آندومتر حساسیت کمتری دارد .

SIS در مقایسه با هیستروسکوپی ارزان تر و قدرت تهاجمی کمتری نیز دارد و هزینه آن نسبت به MRI کمتر است و برای بررسی ضایعات داخل حفره آندومتر در خونریزی های غیر طبیعی روش انتخابی است .

روش های مختلف سونوگرافی بیشتر در بیمارانی که مشکوک به ضایعات عضوی دستگاه تناسلی هستند به کار می رود .

از جمله موارد کاربرد سونوگرافی در خونریزی های غیر طبیعی شامل :

1- بیمارانی که دوره منظم قاعدگی دارند ، ولی مدت خونریزی یا مقدار آن افزایش یافته است .

2- طبیعی بودن فواصل عادت ماهانه همراه با خونریزی های متناوب در فواصل قاعدگی بدون وجود ضایعه واژن یا سرویکس .

3- شکست درمان طبی .

 

2- نمونه برداری از آندومتر

یکی از روش های مهم در تشخیص ضایعات رحم ، نمونه برداری از آندومتراست که به روش های مختلف انجام می شود .

 

 

یکی از روش های قدیمی برای نمونه برداری از آندومتر ، کورت نواک است . دیامتر آن 5 میلی متر است و در اغلب موارد به صورت سر پایی قابل انجام است .البته در مواردی که سوراخ داخلی سرویکس شدیداً تنگ و بسته است ، نمی توان از این روش استفاده کرد .

امروزه وسایل باریک تر و با دیامتر کمتر برای نمونه برداری از آندومتر ابداع شده است . از جمله آنها کورت های سیلاستیک است که دیامتر حدود 3 میلی متر و قابلیت خم شدن دارد و به علت قطر کمتر قابل تحمل تر است .

اغلب در انتهای آن سرنگی قرار دارد که با ایجاد فشار منفی امکان به دست آوردن نمونه بیشتری را ممکن می سازد . البته در مواردی که سوراخ داخلی دهانه رحم شدیداً تنگ باشد از این روش نیز نمی توان استفاده کرد .

از روش های دیگر تشخیص ، استفاده از ساکشن کورتاژ است که لوله کوچک فلزی یا پلاستیک با قطر 3 میلی متر دارد و یک بار مصرف است .

در روش های فوق احتیاج به دیلاتاسیون سرویکس نیست و درد چندانی ندارد و در اغلب موارد به خوبی توسط بیمار تحمل می شود .

با استفاده ار داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی 30-15 دقیقه قبل از نمونه برداری ، درد بیمار کاهش قابل توجه می یابد .

با تزریق لیدوکائین 1 درصد به مقدار 5-4 میلی متر در ساعت 3 و 9 دهانه رحم و ایجاد بی حسی پاراسرویکال نمونه برداری به راحتی انجام می شود .

ارجحیت روش های فوق در این است که احتیاج به بیهوشی و اتاق عمل ندارد و به راحتی به صورت سرپایی قابل انجام است . ولی اگر علت خونریزی مشخص نشد انجام D & C  ضروری است .

در مواردی که بیمار مشکوک به سرطان آندومتر است ، بیوپسی موقعی با ارزش است که ضایعه را مشخص کند . در این موارد اگر بیوپسی سرطان را تشخیص ندهد ، بیمار باید D&C یا هیستروسکوپی شود .

 

 

 

کورتاژ تشخیصی ( D&C )

( D&C ) یکی از روش های متداول برای تشخیص علت خونریزی است و گاهی نیز به عنوان روش درمانی برای کنترل خونریزی مورد استفاده قرار می گیرد .

مواردی که نمونه برداری از آندومتر ضرورت دارد ، شامل موارد زیر است :

1- در سنین قبل از یائسگی ، ( در زنان بیشتر از 35 سال ) :
در موارد مشکوک به میوم زیر مخاطی و مواردی که درمان طبی موفقیت آمیز نبوده است .

2- خونریزی بعد از یائسگی :
خونریزی در سنین یائسگی بدون توجه به میزان آن یا علی رغم وجود ضایعات آتروفیک یا پولیپ …… احتیاج به بیوپسی آندومتر و بررسی هیستولوژی دارد .

3- در زنان یائسه ای که قرار است هیسترکتومی شوند ، برای رد یا تشخیص سرطان آندومتر و یا آندوسرویکس قبل از شروع هیستروکتومی انجام D&C ضروری است .

4- جراحی واژن

در زنانی که بعد از یائسگی تحت عمل ترمیم واژن قرار می گیرند و قرار نیست که هیسترکتومی شوند ، انجام D&C قبل از ترمیم واژن ضروری است .

 

هیستروسکوپی

از این روش برای تشخیص علت خونریزی و همچنین برای درمان خونریزی های غیر طبیعی استفاده می شود . دستگاه هیستروسکوپی تشخیص دیامتر کوچک دارد و به راحتی از سرویکس عبور می کند و با دید مستقیم می توان از نقاط مشکوک مستقیماً بیوپسی به عمل آورد .

در D&C و یا بیوپسی آندومتر ، نمونه برداری به طور کورکورانه انجام می شود و ممکن است ناحیه گرفتار ، بیوپسی نشود .

 

از برتری های دیگر هیستروسکوپ مشاهده مستقیم پولیپ و میوم زیر مخاطی است که ممکن است در D&C تشخیص داده نشود .

از مزایای دیگر این روش تشخیص آنومالی های ساختمانی رحم است .

گرچه در اغلب موارد هیستروسکوپی اطلاعات بیشتری از بیوپسی کورکورانه به دست می دهد ، ولی استفاده از آن باید با دقت انجام پذیرد .

قبل از هیستروسکوپی تشخیصی باید از روش های دیگر نمونه برداری از آندومتر مانند بیوپسی در مطب یا کورتاژ استفاده کرد . در خونریزی های غیر طبیعی در سنین قبل و بعد از یائسگی ، بهتر است ابتدا نمونه برداری از آندومتر با بیوپسی یا کورتاژ انجام شود و در صورتی که نتیجه رضایت بخش نبوده و یا خونریزی بدون دلیل ادامه یابد ، مبادرت به هیستروسکوپی اندیکاسیون دارد .

در زنانی که در سنین باروری دچار خونریزی غیر طبیعی می شوند ، در صورت عدم پاسخ به درمان های دارویی می توان بیمار را تحت هیستروسکوپی قرار داد .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

 

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی سقط فیبروم رحمی کیست تخمدان

 

منبع : کتاب خونریزی های غیر طبیعی و غیر عضوی رحم

 


4 comments

پاسخ دادن


logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.