درحال بارگذاری ...

آیا قاعده نشدن دختر یا آمنوره اولیه نگران کننده است ؟

is-it-unusual-for-a-girl-or-for-an-amenorrhea-2-1200x1200.jpg

آیا قاعده نشدن دختر یا آمنوره اولیه نگران کننده است ؟ امروز در سایت دکتر زنان به این مساله پرداخته ایم سعی شده از تجربه یکی از مراجعین برای شما بازگو شود تا از تجربه یک مادر و دختر در مورد مساله آمنوره اولیه بپردازیم با ما همراه باشید .

آمنوره اولیه :
یک دختر 16 ساله همراه با مادرش به کلینیک زنان مراجعه کرده است . آنها هر دو از این موضوع نگرانند که دختر تا به حال قاعده نشده است .

 

آیا قاعده نشدن دختر یا آمنوره اولیه نگران کننده است ؟
آیا قاعده نشدن دختر یا آمنوره اولیه نگران کننده است ؟

 

شما چه اطلاعاتی باید از طریق شرح حال و معاینه به دست آورید ؟

باید در مورد ایجاد صفات ثانویه جنسی بررسی انجام شود ؛ به خصوص در مورد رشد پستان و رشد موهای آگزیلاری و پوبیس باید تحقیق شود . رشد طبیعی پستان ، نشان دهنده آن است که این بافت در معرض استروژن بوده است ، در حالی که رشد موهای نواحی آگزیلاری و پوبیس به واسطه آندروژن ایجاد می شوند . یک شرح حال عمومی نیز با توجه خاص به سابقه فامیلی ( مثل بیماری اندوکرین اتوایمیون )و دوره های خاص افزایش یا کاهش قابل توجه وزن ، باید گرفته شود .

یک معاینه کلی باید انجام شود و بر اساس قد و وزن دختر شاخص توده ی بدنی ( BMI ) وی بر حسب KG/M2محاسبه می شود .

به تکامل پستان و رشد مو در نواحی آگزیلاری و پوبیس می بایست توجه شود . الگوی موی ناحیه پوبیس و درجه رشد پستان باید با استفاده از سیستم تانر درجه بندی شود که بر اساس آن نمره 5-0 تعیین می گردد . نمره صفر نشانگر عدمتکامل و نمره 5 نشانگر ظاهر بالغ زنانه می باشد . نشانه های بارز سندرم ترنر نیز باید بررسی شود ( مثل قد کوتاه ، آلات جنسی کودکانه ، گردن پره دار ، چین اپی کانتال و افزایش زاویه در ساعد ) .

ناحیه ژنیتالیای خارجی برای اثبات طبیعی بودن آن ، رد کردن کلیتورومگالی ، یا انسداد مجرای خروجی توسط پرده بکارت سوراخ نشده می بایست معاینه شوند . معاینه دو دستی لگن اگر که دختر از نظر جنسی فعال نیست ، ضرورتی ندارد .

 

چه بررسی هایی در این مرحله لازم می باشند ؟

هدف اصلی بررسی آمنوره ، رد کردن اختلال محور هیپوتالاموسی – هیپوفیزی – تخمدانی و تعیین این نکته است که آیا دختر ژنیتالیای داخلی و خارجی طبیعی و زنانه دارد .

 

اگر چه حاملگی همیشه به عنوان علت مهم آمنوره در نظر گرفته می شود ، این احتمال بیشتر در آمنوره ثانویه مطرح است .

بیماریابی برای محور هیپوتالاموسی – هیپوفیزی – تخمدانی می تواند با اندازه گیری غلظت های خونی LH,FSH ، پرولاکتین ، TSH ، استرادیول و تستوسترون انجام شود . افزایش غلظت گونادوتروپین ها ، به خصوص FSH ، می تواند دال بر نارسایی تخمدانی باشد که همراه با کاهش غلظت استرادیول می باشد .

غلظت پایین یا طبیعی گونادوتروپین ها می تواند پیشنهاد کننده آزاد سازی غیرطبیعی ضربانی برای GnRH باشد .
اندازه گیری TSH در مورد عملکرد تیروئید اطلاعاتی می دهد ، چون هم هیپوتیروئیدیسم و هم هیپرتیروئیدیسم می توانند منجر به آمنوره شوند . کاریوتیپ دختر ، باید به منظور تشخیص مسایلی مثل سندرم ترنر ( XO,45 ) ، سندرم فقدان حساسیت به آندروژن ( XY,46 ) یا دیس ژنزی خالص گنادی ( XY,46 یا XY,46 ) تعیین شود .

ارگان های طبیعی لگنی به وسیله اولتراسوند به بهترین شکل دیده می شوند . در این مرحله ، به ندرت لازم است که لاپاراسکوپی تشخیصی برای تعیین طبیعی بودن رحم و تخمدان انجام شود . اگرچه بعضی از پزشکان، هنوز از لاپاراسکوپی برای رویت ارگان های لگنی و نیز گرفتن بیوپسی تخمدانی در بیماران دچار نارسایی تخمدانی ( جهت تشخیص افتراقی بین نارسایی تخمدانی به علت فقدان اووسیت و مقاومت تخمدانی ایجاد شده به علت ناتوانی تخمدان برای پاسخ به گونادوتروپین ها ) ، استفاده می کنند ، سایر پزشکان با این کار مخالف هستند ، چون اطلاعات به دست آمده از این طریق از نظر عملی درمان بیمار را تغییر نمی دهد .

با این وجود ، اگر اسکن اولتراسوند غیر طبیعی باشد ، لاپاراسکوپی برای تعیین تشخیص لازم است .

ارتباطات تکاملی بین ژنیتالیای داخلی و دستگاه کلیوی را باید در نظر داشت ، اگر اولتراسوند نشان دهنده یک اختلال رحمی باشد ، به جاست که اولتراسوند کلیوی یا اورتروگرافی داخل وریدی انجام دهیم .

آزمایشات نشان می دهند که دختر یک کاریوتیپ غیر طبیعی ( XX ، 46/ XO ، 45 ) دارد . غلظت استرادیول خون وی کمتر از 100 پیکومول در لیتر است . غلظت های FSH و LH وی به ترتیب 45 واحد در لیتر و 30 واحد در لیتر می باشد . تشخیص شما چیست ؟

 

آیا قاعده نشدن دختر یا آمنوره اولیه نگران کننده است ؟
آیا قاعده نشدن دختر یا آمنوره اولیه نگران کننده است ؟

 

 

دختر دارای سندرم ترنر همراه با یک کاریوتیپ موزائیک است . غلظت بالای گونادوتروپین و غلظت پایین استرادیول خون ، دال بر غیر فعال بودن تخمدان هاست .

بیمار چگونه باید درمان شود ؟

در ابتدا اطمینان حاصل کنید که دختر و مادرش ، این تشخیص را درک می کنند . به خصوص باید توضیح داده شود که دختر دارای یک اختلال کروموزومی وراثتی است که معمولاً مانع رشد طبیعی تخمدان ها می گردد . عواقب این اختلال ، اول از همه ، فقدان هورمون های طبیعی تخمدانی است .

کاهش استروژن هم منجر به آمنوره می شود ( چون دیواره اندومتر رشد نمی کند ) و هم می تواند منجر به مسایل بعدی مانند از دست دادن مواد معدنی استخوان و بیماری های قلبی – عروقی شود . دوم این که احتمالاً دختر نابارور می باشد ؛ چون فاقد اووسیت می باشد ( در نظر داشته باشید که بعضی از افراد مبتلا به سندرم ترنر ممکن است عملکرد تخمدانی طبیعی داشته باشند و بنابراین بارور باشند ) .

درمان باید بر هرمون درمانی برای تکامل صفات ثانویه جنسی و نیز سلامت طولانی مدت بیمار متمرکز شود . دختر باید هم از نظر باروری و هم از نظر بیماری های وراثتی ( مثل عوارض قلبی و شنوایی ) بررسی شود .

استروژن درمانی برای تکامل صفات ثانویه جنسی و نیز پیشگیری از مسائل بعدی مثل استئوپوروز و احتمالاً بیماری های قلبی لازم است . با در نظر گرفتن این که دختر دارای یک رحم می باشد ، استروژن درمانی باید همراه پروژسترون باشد تا اندومتر رحمی را از تحریک بیش از حد استروژن حمایت کند . برای یک دختر 16 ساله ، استروژن / پروژسترون ترکیبی به صورت قرص ضدبارداری ترکیبی با دوز کم ، بهترین تجویز است . اما درمان باید با یک دوز کم استرادیول به تنهایی شروع شود تا تکامل اولیه پستان را بهبود بخشد .

برای باروری در آینده ، مطمئن ترین راه استفاده از اووسیت های زنی دیگر برای برنامه لقاح آزمایشگاهی می باشد . این درمان شامل تجویز پروژسترون و استرادیول برای آماده سازی اندومتر می باشد که متعاقب آن جنین ایجاد شده در اثر بارور شدن اووسیت شخصی دیگر ، به فضای رحمی بیمار مورد نظر منتقل می شود .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

منبع :کتاب زنان و زایمان بر پایه علت مراجعه

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.