درحال بارگذاری ...

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

دسامبر 22, 2017 توسط سهیلا الهی0
how-should-pregnant-women-eat-1200x1200.jpg

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

بدون شک یکی از بزرگترین آرزوهای تمامی زنان ، داشتن نوزادی سالم و تن درست است . به این جهت تمامی مادران سعی بر آن دارند تا عوامل موثر بر بهبود روند بارداری و نتیجه آن را مورد بررسی قرار دهند و تا جای ممکن از عوامل زیان آور دوری جویند .

تغییرات زیادی در اثر بارداری در بدن مادر به وجود می آید و عوامل زیادی در تعیین روند صحیح بارداری و نتیجه بارداری موثر هستند .

یکی از مهمترین و اصلی ترین نکات ، تغذیه مادر باردار می باشد .

زیرا رشد و نمو کامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر داشته ، تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادر عجین شده ، تنها راه برآوردن نیازهای انرژی و ساختاری او به واسطه جفت است .

به علاوه تغییرات فیزیولوژیک خاص این دوران را نیز باید مد نظر داشت چرا که متابولیسم مواد غذایی و حتی نیاز به آنها در این مدت تغییر می یابد . بنابراین توجه به این تغییرات و تنظیم یک برنامه غذایی متناسب با آن در این دوران ضروری به نظر می رسد .

بحث های زیادی در خصوص رژیم های غذایی زنان باردار منجر به تناقض و ابهامات بسیار شده و رژیم های غذایی مختلفی نیز ارائه شده است .

از آنجا که به علت مسائل انسانی نمی توان مطالعات فقر غذایی در زنان باردار را به این صورت تجربی بررسی کرد ، طرح مطالعات معنی دار تغذیه در بارداری انسان بسیار مشکل است و در مواردی که به علت مسائل اجتماعی و اقتصادی کمبود مواد غذایی بروز می کند ، اثرات آن غیر قابل سنجش است .

تغییرات وزن در دوران بارداری بسیار متغییر بوده و در محدوده ای از کاهش وزن تا افزایش 23 کیلوگرمی و یا حتی بیشتر قرار گرفته است .

 

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟
تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

در دو سوی این محدوده ، شیوع عوارض بالینی افزایش می یابد اما در بین این حد ، طبیعی محسوب می شود .

هیچ تغییر وزنی در طول بارداری را نمی توان به عنوان الگوی طبیعی تعیین کرد و دیگران را نسبت به آن سنجید زیرا الگوهای تغییر وزن بسیار متنوع هستند . به طور معمول زنان باردار در طول حاملگی حدود 10 تا 12 کیلوگرم اضافه وزن دارند .

افزایش وزن بدن در طول حاملگی به صورت یکنواخت نیست . در 3 ماهه اول افزایش وزن آهسته و حدود یک یا دو کیلوگرم در هفته می باشد .

البته هرگونه تغییر وزن ناگهانی باید گزارش داده شود . سئوالی که برای بسیاری از خانم ها مطرح می باشد این است که افزایش وزن دوران بارداری به چه صورت کاهش می یابد ؟

قسمت اعظم کاهش وزن مادر در زمان زایمان ( حدود 5/5 کیلوگرم ) و در دو هفته اول بعد از زایمان ( حدود 4 کیلوگرم ) است .

5/2 کیلوگرم باقی مانده از هفته دوم تا شش ماه بعد از زایمان کاهش می یابد . البته زنانی که قبلاً زایمان داشته اند ، میزان بیشتری از افزایش وزن زمان حاملگی خود را حفظ خواهند کرد .

رشد جنین از اولین مراحل تکامل بستگی به مواد غذایی دارد که از مادر کسب می شود . غذای مصرفی توسط مادر ابتدا به اشکال ذخیره ای درآمده و سپس به طور مدام و منظم نیاز های انرژی ، ترمیم بافتی و رشد را برطرف می کند .

رژیم غذایی تنظیم شده یکی از مهمترین عواملی است که سلامت آینده مادر و بچه را تنظیم می کند و با وزن کردن متوالی باید مطمئن شد که مادر اضافه وزن مطلوب را دارد یا نه .

هر خانم باردار احتیاجات غذایی خود را باید از همه گروه های مواد غذایی فراهم کند .

 

 

در اینجا به طور خلاصه درباره هرگروه صحبت می کنیم :

1- نان :

خانم های باردار تقریباً بیشترین نیاز خود را از این گروه فراهم می کنند . البته این نکته قابل توجه است که بین نیاز و رفع احتیاج تفاوت قایل شویم .

هر خانم در طول حاملگی ، روزانه به 300 کیلو کالری انرژی بیشتر نیاز دارد . اگر انرژی به میزان کافی نباشد ، پروتئین به جای آن که جهت نقش حیاتی خود در رشد و تکامل ذخیره شود ، به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد . غذاهای این گروه دارای مقادیر بالای کربوهیدرات هستند که منبع اولیه انرژی می باشند .

حبوبات یک منبع خوب برای پروتئین هستند که به عنوان سازنده بافت های بدن برای مادر و بچه می باشد .

در طی 6 ماهه آخر حدود یک کیلوگرم پروتئین توسط مادر ذخیره می شود . البته قسمت عمده پروتئین از منابع حیوانی مثل گوشت و مرغ می باشد .

بسیاری از حبوبات غنی از آهن هستند . نیاز به آهن در جریان حاملگی زیاد می شود و از ویتامین ب آنجایی که نیاز به آهن در طی 4 ماهه اول بارداری کم است ، در این مدت تجویز آهن اضافی ضرورتی ندارد ولی بعد از این باید علاوه بر رعایت رژیم غذایی ، قرص آهن نیز مصرف شود .

2- سبزیجات :

سبزیجات می توانند مقدار زیادی از ویتامین ها از جمله آ و ث و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند . یکی از مشکلات خانم های باردار در دوران بارداری یبوست است که با مصرف سبزی ها این مشکل بر طرف می شود .

نیاز به ویتامین ث در حاملگی 70 درصد بیشتر از زمان غیر حاملگی است که یک رژیم معمولی خوب به راحتی این مقدار را در اختیار مادر قرار می دهد .

کلم ، حبوبات ، سیب زمینی ، اسفناج ، دانه های سبز و گوجه فرنگی غنی از ویتامین ث هستند و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می کنند .

 

 

بدن ما ذخیره ویتامین ث ندارد و با مصرف درست مواد غذایی احتیاج به این ویتامین به راحتی فراهم می شود . سبزیجات سبز تیره و زرد تیره مانند هویج یا زردک ، سیب زمینی ، فلفل سبز و کلم بروکلی سرشار از ویتامین آ هستند که برای رشد و سلامت بدن مادر و جنین لازم است .

3- میوه ها :

میوه هایی مثل گریپ فروت ، پرتقال ، نارنگی ، لیمو و انگور منشاء بسیار خوبی برای ویتامین ث هستند .

هر خانم باردار می تواند در روز چندین بار از این گروه استفاده کرده و نیاز خود را به ویتامین هایی مثل آ و ث برآورده کند .

به طور مثال آب میوه یا میوه تازه را با صبحانه یا بین غذا ، میوه تازه یا خشک یا سالاد میوه را به همراه ناهار و کمپوت میوه را برای دسر و شام مصرف کند .

4– گوشت :

پروتئین که یک ماده اصلی برای مادر و نوزادش می باشد به طور مشخص ویتامبن ب در این گروه وجود دارد در مادرانی که گیاهخوار هستند ، ذخایر ویتامین ب12 نوزادان است .

این گروه جزو گروه های اصلی غذایی برای مادران باردار به حساب می آید که باید در وعده های غذایی آنها گنجانده شود .

5- شیر و ماست :

محصولات لبنی میزان زیادی از احتیاجات غذایی را برآورده می کنند ، به خصوص کلسیم و پروتئین که در این مواد می باشند .

در طول حاملگی حدود 30 گرم کلسیم در مادر تجمع می یابد که اکثر آن در اواخر حاملگی در جنین ذخیره می شود .

کلسیم ماده اصلی در تشکیل استخوان و دندان است . اگر جذب کلسیم مادر کافی نباشد ، جنین از کلسیم استخوان های مادر استفاده می کند که این باعث می شود مادر در آینده دچار استئوپروز یا پوکی استخوان شود .

هر خانم باردار باید سعی کند در روز حداقل یک لیوان شیر مصرف کند . اگر مادری از مزه شیر راضی نسیت ، باید آن را با اضافه کردن موادی مانند کاکائو و امثال آن برای خود قابل قبول سازد یا با اضافه کردن آن در سوپ یا پنیر رنده شده یا سالاد و یا هر طریقی دیگر آن را مصرف کند .

البته این شامل آن دسته از افراد که مشکل گوارش داشته و قادر به تحمل شیر نیستند نمی باشد که در این صورت به جای آن می توانند معادل آن یک فنجان ماست یا پنیر استفاده کنند و یا از روش درمان این مشکل  بهره ببرند .

اگر چه بستنی به علت شیر موجود در آن کلسیم دارد ، ولی برای تامین کلسیم لازم یک خانم باردار باید یک فنجان و نیم از این مواد مصرف شود .

زیرا در بستنی علاوه بر شیر مقدار زیادی شکر و هوا هست که این باعث کاهش میزان شیر و کلسیم لازم می شود . البته مانع غیر لبنی کلسیم مانند ماهی ساردین و ماهی آزاد نیز می باشند .

باید توجه داشت که چربی ها و روغن و شکر با احتیاط مصرف شوند .

 

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟
تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

 

 

 

 

الگوی غذایی روزانه زنان باردار

 

نوع غذا مقدار پروتئین ( گرم )
شیر بدون چربی یا کم چربی ماست و پنیر 3 تا 4 لیوان 33 تا 42
گوشت ، ماکیان ، ماهی و تخم مرغ 2 واحد ( 180-120 گرم ) 28 تا 42
سبزی های دارای برگ سبز یا زرد تیره پخته یا خام سبزیهای نشاسته ای 3 تا 5 واحد اغلب 6 تا 10
شامل سیب زمینی ، نخود خشک و حبوبات تمام انواع آن
میوه تازه یا کمپوت یا رنگ نارنجی تیره شامل زرد آلو ، هلو و طالبی 2 تا 4 واحد اغلب تمام انواع آن 1 تا 2
غلات کامل و نان های غنی شده و سریال ها ( غلات فراورده شده ) 7 واحد یا بیشتر بالاتر از 14
چربی ها و شیرینی ها در حد اعتدال متفاوت
مجموع پروتئین بالاتر از 73

 

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

 

به منظور تعیین وقت و نوبت ویزیت در ساعت 15 الی 19 تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی سقط فیبروم رحمی کیست تخمدان

منبع : کتاب اختلالات شایع در طب زنان

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 18 تا 20

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.