درحال بارگذاری ...

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

دسامبر 22, 2017 توسط سهیلا الهی0
how-should-pregnant-women-eat-1200x1200.jpg

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

بدون شک یکی از بزرگترین آرزوهای تمامی زنان ، داشتن نوزادی سالم و تن درست است . به این جهت تمامی مادران سعی بر آن دارند تا عوامل موثر بر بهبود روند بارداری و نتیجه آن را مورد بررسی قرار دهند و تا جای ممکن از عوامل زیان آور دوری جویند .

تغییرات زیادی در اثر بارداری در بدن مادر به وجود می آید و عوامل زیادی در تعیین روند صحیح بارداری و نتیجه بارداری موثر هستند .

یکی از مهمترین و اصلی ترین نکات ، تغذیه مادر باردار می باشد .

زیرا رشد و نمو کامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر داشته ، تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادر عجین شده ، تنها راه برآوردن نیازهای انرژی و ساختاری او به واسطه جفت است .

به علاوه تغییرات فیزیولوژیک خاص این دوران را نیز باید مد نظر داشت چرا که متابولیسم مواد غذایی و حتی نیاز به آنها در این مدت تغییر می یابد . بنابراین توجه به این تغییرات و تنظیم یک برنامه غذایی متناسب با آن در این دوران ضروری به نظر می رسد .

بحث های زیادی در خصوص رژیم های غذایی زنان باردار منجر به تناقض و ابهامات بسیار شده و رژیم های غذایی مختلفی نیز ارائه شده است .

از آنجا که به علت مسائل انسانی نمی توان مطالعات فقر غذایی در زنان باردار را به این صورت تجربی بررسی کرد ، طرح مطالعات معنی دار تغذیه در بارداری انسان بسیار مشکل است و در مواردی که به علت مسائل اجتماعی و اقتصادی کمبود مواد غذایی بروز می کند ، اثرات آن غیر قابل سنجش است .

تغییرات وزن در دوران بارداری بسیار متغییر بوده و در محدوده ای از کاهش وزن تا افزایش 23 کیلوگرمی و یا حتی بیشتر قرار گرفته است .

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟
تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

در دو سوی این محدوده ، شیوع عوارض بالینی افزایش می یابد اما در بین این حد ، طبیعی محسوب می شود .

هیچ تغییر وزنی در طول بارداری را نمی توان به عنوان الگوی طبیعی تعیین کرد و دیگران را نسبت به آن سنجید زیرا الگوهای تغییر وزن بسیار متنوع هستند . به طور معمول زنان باردار در طول حاملگی حدود 10 تا 12 کیلوگرم اضافه وزن دارند .

افزایش وزن بدن در طول حاملگی به صورت یکنواخت نیست . در 3 ماهه اول افزایش وزن آهسته و حدود یک یا دو کیلوگرم در هفته می باشد .

البته هرگونه تغییر وزن ناگهانی باید گزارش داده شود . سئوالی که برای بسیاری از خانم ها مطرح می باشد این است که افزایش وزن دوران بارداری به چه صورت کاهش می یابد ؟

قسمت اعظم کاهش وزن مادر در زمان زایمان ( حدود 5/5 کیلوگرم ) و در دو هفته اول بعد از زایمان ( حدود 4 کیلوگرم ) است .

5/2 کیلوگرم باقی مانده از هفته دوم تا شش ماه بعد از زایمان کاهش می یابد . البته زنانی که قبلاً زایمان داشته اند ، میزان بیشتری از افزایش وزن زمان حاملگی خود را حفظ خواهند کرد .

رشد جنین از اولین مراحل تکامل بستگی به مواد غذایی دارد که از مادر کسب می شود . غذای مصرفی توسط مادر ابتدا به اشکال ذخیره ای درآمده و سپس به طور مدام و منظم نیاز های انرژی ، ترمیم بافتی و رشد را برطرف می کند .

رژیم غذایی تنظیم شده یکی از مهمترین عواملی است که سلامت آینده مادر و بچه را تنظیم می کند و با وزن کردن متوالی باید مطمئن شد که مادر اضافه وزن مطلوب را دارد یا نه .

هر خانم باردار احتیاجات غذایی خود را باید از همه گروه های مواد غذایی فراهم کند .

در اینجا به طور خلاصه درباره هرگروه صحبت می کنیم :

1- نان :

خانم های باردار تقریباً بیشترین نیاز خود را از این گروه فراهم می کنند . البته این نکته قابل توجه است که بین نیاز و رفع احتیاج تفاوت قایل شویم .

هر خانم در طول حاملگی ، روزانه به 300 کیلو کالری انرژی بیشتر نیاز دارد . اگر انرژی به میزان کافی نباشد ، پروتئین به جای آن که جهت نقش حیاتی خود در رشد و تکامل ذخیره شود ، به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد . غذاهای این گروه دارای مقادیر بالای کربوهیدرات هستند که منبع اولیه انرژی می باشند .

حبوبات یک منبع خوب برای پروتئین هستند که به عنوان سازنده بافت های بدن برای مادر و بچه می باشد .

در طی 6 ماهه آخر حدود یک کیلوگرم پروتئین توسط مادر ذخیره می شود . البته قسمت عمده پروتئین از منابع حیوانی مثل گوشت و مرغ می باشد .

بسیاری از حبوبات غنی از آهن هستند . نیاز به آهن در جریان حاملگی زیاد می شود و از ویتامین ب آنجایی که نیاز به آهن در طی 4 ماهه اول بارداری کم است ، در این مدت تجویز آهن اضافی ضرورتی ندارد ولی بعد از این باید علاوه بر رعایت رژیم غذایی ، قرص آهن نیز مصرف شود .

2- سبزیجات :

سبزیجات می توانند مقدار زیادی از ویتامین ها از جمله آ و ث و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند . یکی از مشکلات خانم های باردار در دوران بارداری یبوست است که با مصرف سبزی ها این مشکل بر طرف می شود .

نیاز به ویتامین ث در حاملگی 70 درصد بیشتر از زمان غیر حاملگی است که یک رژیم معمولی خوب به راحتی این مقدار را در اختیار مادر قرار می دهد .

کلم ، حبوبات ، سیب زمینی ، اسفناج ، دانه های سبز و گوجه فرنگی غنی از ویتامین ث هستند و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می کنند .

بدن ما ذخیره ویتامین ث ندارد و با مصرف درست مواد غذایی احتیاج به این ویتامین به راحتی فراهم می شود . سبزیجات سبز تیره و زرد تیره مانند هویج یا زردک ، سیب زمینی ، فلفل سبز و کلم بروکلی سرشار از ویتامین آ هستند که برای رشد و سلامت بدن مادر و جنین لازم است .

3- میوه ها :

میوه هایی مثل گریپ فروت ، پرتقال ، نارنگی ، لیمو و انگور منشاء بسیار خوبی برای ویتامین ث هستند .

هر خانم باردار می تواند در روز چندین بار از این گروه استفاده کرده و نیاز خود را به ویتامین هایی مثل آ و ث برآورده کند .

به طور مثال آب میوه یا میوه تازه را با صبحانه یا بین غذا ، میوه تازه یا خشک یا سالاد میوه را به همراه ناهار و کمپوت میوه را برای دسر و شام مصرف کند .

4– گوشت :

پروتئین که یک ماده اصلی برای مادر و نوزادش می باشد به طور مشخص ویتامبن ب در این گروه وجود دارد در مادرانی که گیاهخوار هستند ، ذخایر ویتامین ب12 نوزادان است .

این گروه جزو گروه های اصلی غذایی برای مادران باردار به حساب می آید که باید در وعده های غذایی آنها گنجانده شود .

5- شیر و ماست :

محصولات لبنی میزان زیادی از احتیاجات غذایی را برآورده می کنند ، به خصوص کلسیم و پروتئین که در این مواد می باشند .

در طول حاملگی حدود 30 گرم کلسیم در مادر تجمع می یابد که اکثر آن در اواخر حاملگی در جنین ذخیره می شود .

کلسیم ماده اصلی در تشکیل استخوان و دندان است . اگر جذب کلسیم مادر کافی نباشد ، جنین از کلسیم استخوان های مادر استفاده می کند که این باعث می شود مادر در آینده دچار استئوپروز یا پوکی استخوان شود .

هر خانم باردار باید سعی کند در روز حداقل یک لیوان شیر مصرف کند . اگر مادری از مزه شیر راضی نسیت ، باید آن را با اضافه کردن موادی مانند کاکائو و امثال آن برای خود قابل قبول سازد یا با اضافه کردن آن در سوپ یا پنیر رنده شده یا سالاد و یا هر طریقی دیگر آن را مصرف کند .

البته این شامل آن دسته از افراد که مشکل گوارش داشته و قادر به تحمل شیر نیستند نمی باشد که در این صورت به جای آن می توانند معادل آن یک فنجان ماست یا پنیر استفاده کنند و یا از روش درمان این مشکل  بهره ببرند .

اگر چه بستنی به علت شیر موجود در آن کلسیم دارد ، ولی برای تامین کلسیم لازم یک خانم باردار باید یک فنجان و نیم از این مواد مصرف شود .

زیرا در بستنی علاوه بر شیر مقدار زیادی شکر و هوا هست که این باعث کاهش میزان شیر و کلسیم لازم می شود . البته مانع غیر لبنی کلسیم مانند ماهی ساردین و ماهی آزاد نیز می باشند .

باید توجه داشت که چربی ها و روغن و شکر با احتیاط مصرف شوند .

تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟
تغذیه زنان باردار چگونه باید باشد ؟

الگوی غذایی روزانه زنان باردار

 

نوع غذا مقدار پروتئین ( گرم )
شیر بدون چربی یا کم چربی ماست و پنیر 3 تا 4 لیوان 33 تا 42
گوشت ، ماکیان ، ماهی و تخم مرغ 2 واحد ( 180-120 گرم ) 28 تا 42
سبزی های دارای برگ سبز یا زرد تیره پخته یا خام سبزیهای نشاسته ای 3 تا 5 واحد اغلب 6 تا 10
شامل سیب زمینی ، نخود خشک و حبوبات تمام انواع آن
میوه تازه یا کمپوت یا رنگ نارنجی تیره شامل زرد آلو ، هلو و طالبی 2 تا 4 واحد اغلب تمام انواع آن 1 تا 2
غلات کامل و نان های غنی شده و سریال ها ( غلات فراورده شده ) 7 واحد یا بیشتر بالاتر از 14
چربی ها و شیرینی ها در حد اعتدال متفاوت
مجموع پروتئین بالاتر از 73

 

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

به منظور تعیین وقت و نوبت ویزیت در ساعت 15 الی 19 تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی  فیبروم رحمی کیست تخمدان

منبع : کتاب اختلالات شایع در طب زنان

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.