درحال بارگذاری ...

همه چیز درباره سرطان تخمدان یکی از سرطان های خاص زنان

everything-about-ovarian-cancer-is-one-of-the-specific-cancers-of-women-1200x1200.jpg

همه چیز درباره سرطان تخمدان یکی از سرطان های خاص زنان قبلا در سایت زنان مورد کیست تخمدان مطالب متنوعی تولید شده میتوانید به مطالعه آن بپردازید کیست تخمدان    تشخیص و درمان اندومتریوز در زنان چگونه است ؟

سرطان تخمدان در میان سرطان های خاص زنان ، از نظر شیوع مقام چهارم را دارد و حدوداً 5% از سرطان های زنان را تشکیل می دهد .

این سرطان گرچه در مقایسه با انواع قبلی سرطان های خاص زنان ،شیوع بالایی ندارد، اما به واسطه رشد آهسته و بی سروصدایی که دارد قابل توجه و اهمیت است .

سرطان تخمدان را تقریباً در تمام سنین می توان یافت اما بروز آن قبل از سن 20 سالگی نادر است و از این سن به بعد احتمال بروز آن افزایش می یابد به طوری که سن متوسط تشخیص سرطان تخمدان حدود 50 سالگی است .

منشاء انواع مختلف سرطان تخمدان ، از بافت پوششی تخمدان و یا بافت سلول های زایای تخمدان و یا بخش ترشحی تخمدان است .

چه عواملی منجر به ناباروری می شود ؟

تومورها با منشاء سلول های ترشحی ، هورمون مردانه یا زنانه تولید می کنند و لذا در امر تشخیص کمک کننده خواهد بود در حالی که هورمون های با منشاء سلول های زایا و یا پوششی تخمدان معمولاً علایمی مبهم در شکم به وجود می آورند .

همه چیز درباره سرطان تخمدان یکی از سرطان های خاص زنان
همه چیز درباره سرطان تخمدان یکی از سرطان های خاص زنان

 

بررسی هایی در مورد سقط های مکرر

وجود هر یک از علایم ذیل را بایستی مهم تلقی کرد و جهت رد تومورهای تخمدان مراجعه پزشکی داشت . لازم به ذکر است که بسیاری از این علایم در افرادی که هیچ گونه مشکل تخمدانی ندارند نیز مشاهده می شود و لذا تذکر این موارد فقط در جهت آگاهی دادن برای مراجعه زودرس و اطمینان از عدم وجود بیماری است :

1- درد مبهم یا احساس سنگینی قسمت تحتانی شکم .

2- بزرگی تدریجی شکم .

3- وجود علایم مبهم گوارشی همچون سوء هاضمه ، افزایش گاز شکم یا حتی درد حین اجابت مزاج.

4- درد حین مقاربت .

5- بروز صفات زنانه زودرس در دختر بچه ای که هنوز بلوغ وی فرا نرسیده است ، همچون رشد پستان ها ، خونریزی قاعدگی و رویش موهای زهار .

6- بروز صفات ثانویه جنس مذکر در یک خانم سن باروری ، همچون قطع قاعدگی ، کاهش اندازه پستان ، افزایش رشد مو با توزیع مردانه ، بم شدن صدا ، زبر شدن پوست ، ظهور آکنه ( جوش سر و صورت ) و بزرگ شدن کلیتوریس .

7- اختلالات قاعدگی در یک خانم دوره باروری . گرچه این مشکل در سرطان های تخمدان شیوع زیادی ندارد و در 15 درصد موارد دیده می شود .

8- بروز خونریزی رحمی پس از یائسگی .
شک به وجود سرطان تخمدان از طریق معاینه لگنی و در مراحل بعد سونوگرافی تخمدان ها تایید می شود و طبیعتاً پس از اثبات وجود تومور ،  قدم بعدی اقدام جراحی خواهد بود .

تومورهای تخمدانی انواع بسیار متنوعی دارند و درجه خوش خیمی یا بدخیمی در آنها متفاوت است اما نکته مهم توجه دقیق به علایم ذکر شده است تا در صورت وجود ، سریعاً اقدامات تشخیصی و درمانی به انجام برسد .

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

برای مطرح کردن سوالات همین الان تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

 

منبع :کتابآنچه زنان باید از بلوغ ، باروری و یائسگی بدانند

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.