درحال بارگذاری ...

همه چیز درباره سیتو مگالو ویروس در زنان + درمان

everything-about-cytomegalovirus-in-women-treatment--1200x1200.jpg

همه چیز درباره سیتو مگالو ویروس در زنان + درمان

سیتومگالو ویروس مادرزادی (CMV) شایع ترین عفونت مادرزادی و شایع ترین علت کری مادرزادی در اطفال است. معمولاً در اثر عبور جفتی ویروس به دنبال عفونت اولیه مادر، عفونت مجدد یا فعال شدن مجدد بیماری پنهان است. عفونت مادری اولیه CMV مسئول 4-30% موارد عفونت مادرزادی است در حالی که کمتر از 1% از موارد ابتلای نوزادان در اثر عفونت راجعه CMV است. در کل تقریباً 1% – 5/0 % از تمام نوزادان متولد شده در آمریکا مبتلا به CMV هستند. معمولاً زنان مبتلا به عفونت اولیه CMV بدون علامت هستند، ولی حدود 10% از آنها علائم شبه منو نوکلئوز (با تست آنتی بادی هتروفیل منفی) دارند. عفونت اولیه در هر تریمستر می تواند منجر به عفونت داخل رحمی شود و خطر انتقال با افزایش سن حاملگی، زیادتر می شود ولی عفونت در نیمه اول حاملگی بیشترین خطر عوارض نامطلوب حاملگی را دارد. بین 85 تا 90% از نوزادان مبتلا به عفونت مادرزادی در هنگام تولد بدون علامت هستند ولی 15% – 10% از این نوزادان بدون علامت، بعدها دچار اختلال در تکامل، بیشتر اختلال شنوایی یک طرفه یا دوطرفه هستند. در نوزادان علامت دار ممکن است بیماری به صورت ترومبو سیتوپنی، هپاتو اسپلنومگالی، کوریورتینیت، کری، میکروسفالی، کلیسیفکاسیون مغزی، عقب ماندگی ذهنی با مرگ زودرس، اغلب به علت کوآگولاسیون داخل عروقی منتشر، اختلال عملکرد میوکارد یا نارسایی کبدی بروز کند. عفونت بعد از تولد با CMV ممکن است در اثر تماس با ویروس دستگاه تناسلی یا شیردهی منتقل شود ولی منجر به عواقب نامطلوب احشایی یا عصبی نمی شود.    

 

همه چیز درباره سیتو مگالو ویروس در زنان + درمان
همه چیز درباره سیتو مگالو ویروس در زنان + درمان

 

تشخیص

اغلب موارد عفونت CMV در زنان بدون علامت است و با تست آنتی بادی بعدی مشخص می شود. بعد از عفونت اولیه CMV، تکثیر ویروس ممکن است برای ماه ها پایدار اشد و با ریزش متناوب CMV از سرویکس و سایر مناطق می تواند ماه ها یا سال ها بعد مجدد فعال شود. تشخیص عفونت اولیه با تیتراژ سریال و شواهد تبدیل سرمیIgG منفی به IgG مثبت است. به زنانی که قبل از بارداری IgG برای CMV مثبت هستند، می توان این اطمینان داد که بسیار بعید است که فرزندان آنها دچار عواقب امطلوب عفونت CMV شوند. وجود آنتی بادی IgM مختص CMV با افزایش شانس عفونت همراه است ولی تنها در 10% نشانه عفونت واقعی است. به همین دلیل CMV IgG avidity برای بررسی احتمال وجود عفونت اخیر ارزش دارد. IgG avidity پایین نشان می دهد ه در 4-3 ماه اخیر عفونت ایجاد شده ست. تشخیص عفونت جنین از طریق آمنیوسنتز است. البته آمنیوسنتز برای تشخیص CMV جنینی حساسیت و اتصاصیت کمی دارد و حساسیت آن با افزایش سن حاملگی حداقل 6 هفته پس از عفونت مادری افزایش می یابد.  

 

همه چیز درباره سیتو مگالو ویروس در زنان + درمان
همه چیز درباره سیتو مگالو ویروس در زنان + درمان

درمان

اگر یک خانم بادرار دچار عفونت اولیه CMV شود، 40-30% احتمال ابتلای فرزندش به عفونت است و تقریباً 7-6% احتمال وجود آسیب در فرزند به علت این عفونت در صورت تشخیص عفونت جنین، سقط طبی مدنظر باشد. یافته های غیرطبیعی در سونوگرافی مثل میکروسفالی، آسیت، کلیسنیکاسیون داخل جمجمه یا داخل پریتوئن یا روده اکوژن ممکن است وجود داشته باشد آمنیوسنتز به تشخیص کمک می کند.       در برخی مطالعات هایپرایمیون گلوبولین ضد CMV برای پروفیلاکسی از ابتلای عفونت جنین و نیز پس از عفونت جنینی جهت درمان برای کاهش عوارض توصیه شده است. هرچند مطالعات بیشتر لازم است تا این مسئله مورد تأیید واقع شود.  

 

مادران باردار در مطب دکتر مژگان کریمی آرامش را در دوران بارداری احساس خواهند کرد.

دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر مژگان کریمی

به منظور تعیین وقت و نوبت ویزیت در ساعت 15 الی 19 تماس بگیرید :

02122776295

09102410144

بخش های مفید سایت دکتر زنان میتوانید مطالعه کنید

آندومتریوز  پارگی زودرس کیسه آب زایمان بدون درد زایمان زودرس زایمان سزارین

زایمان طبیعی فیبروم رحمی کیست تخمدان  

منبع : کتاب پروتکل های بارداری های پر خطر  

logo-white-footer

دكتر مژگان كريمي جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي داراي بورد تخصصي از دانشگاه تهران با نمره عالي در حال حاضر با كوله باري از تجربيات حرفه اي در حال انجام خدمات به هموطنان عزيزم ميباشم و خدارا شاكرم.

آدرس مطب :
تهران - پاسداران - بوستان نهم - روبروی پلی کلینیک لبافی نژاد - پلاک 135

شماره تماس :
02122776295
09102410144

آدرس بیمارستان نیکان :
تهران - اقدسیه - ابتدای بلوار ارتش - ورودی اراج - خیابان 22 بهمن - بیمارستان نیکان
روزهای کاری
دوشنبه ها ساعت 16 تا 14
چهارشنبه ها ساعت 12 تا 14

شماره تماس :
29129

همچنین برای ویزیت در درمانگاه بیمارستان رسالت صبح های شنبه یک شنبه سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 میتوانید مراجعه کنید .

کلیه حقوق این قالب برای دکتر زنان محفوظ می باشد.